Saturday, June 6, 2020

Arkadaşlarınızı Kamp Yapmaya İkna Edin Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Kamp hayatını bir yaşam biçimi olarak benimseyen herkes, doğada geçirilen zamanın hem fiziksel hem de ruhsal faydalarını çoktan keşfetmiş kişilerdir.

Yola çıkış nottomuz “tek başına da olur”… Elbette tek başına da olur, hem de çok güzel olur ama kamp seyahatleri arkadaş ve ailelerle de farklı keyif noktaları, benzersiz anılar ve an paylaşımları yaratır.

Kamp yapmak zamanla bir aşka dönüşür, doğanın kucağında uyanmanın zevkini bir defa tadan herkes, bulunan her fırsatta bu keyif molalarını arttırmanın hatta paylaşmanın yollarını arar. Hedef, alınan lezzeti başkalarına da aşılamaktır ki bu öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Kamp hayatı, onu henüz deneyimlememiş kişiler için bir bilinmezlik yumağıdır. Kimileri kamp sırasında yenilecek yemekten kimileri de doğal yaşamın diğer canlılarının varlığından endişe duyar. Peki, arkadaşlarınızı kamp yapmaya nasıl ikna edersiniz?

Arkadaşlarınızın Korkularına Rehber Olun…

Bilinmezlik insanı korkuya sürükler. Neyle karşılaşacağını bilmemek, önceden edinilmiş korkularla birleşince düşünceler içi kaosa neden olur. Arkadaşlarınızı kamp hayatına hazırlarken onları korkutan, doğada olmaktan alıkoyan noktaları konuşmayı teklif edin. Deneyim sahibi olan sizsiniz bu noktada onlara rehberlik edin. Kamp hayatından uzak durmak isteyen kişiler genelde aşağıdaki nedenlerin geliştirdiği korkulara sahiptirler.

 

 • Vahşi hayvanların varlığı ve kamp alanı için ne oranda nasıl tehdit oluşturabileceklerine karşı duyulan korku,
 • Örümcek, sinek ve benzeri küçük canlılara duyulan korku,
 • Kamp alanında yemek konusunda kötü yemek, aç kalmak ve benzeri endişeler,
 • Elektronik alet kullanımının sınırlanması, iletişim araçlarını kaybetme korkusu,
 • Hava koşulları: Çok soğuk ya da çok sıcak olmasına yönelik endişeler,
 • Uyku konforu, uyuyamamak, uykusunu alamamak
 • Başaramamak, becerememek, üstesinden gelememek gibi korkular duymak,
 • Bilinmezlik korkusuİşte tam da bu noktada sizin deneyimleriniz, bu korkuların üstesinden gelmeye yardımcı değerli bilgiler içerir. Bu bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmak, hissettikleri korkularla yüzleşmelerine ve deneyime açık hale gelmelerine olanak tanıyacaktır.Şimdi size, arkadaşlarınızı korku ve kalıplarından dışarı çıkarmanızı sağlayacak 7 ipucu vereceğim…

  1- Ne Kaçırdıklarını ya da Ne Yaşayacaklarını Onlara Gösterin!

  Facebook, instagram gibi sosyal medya araçları sayesinde her birimiz gezip-gördüğümüz, deneyimleyerek fotoğrafladığımız bir çok an’ı kolaylıkla arkadaşlarımızla paylaşabiliyoruz. Şimdi sosyal medyanın gücünü arkadaşlarınızı kamp yapmaya ikna etmek için kullanma zamanı… Deneyimlerinizi paylaşın, yaşadıklarınızı, arkadaşlarınızın korku duyabileceği konular üzerine gözlemlerinizi ve hepsinden önemlisi “orada” olmanın keyfini arkadaşlarınıza fotoğraf ve yorumlar yardımıyla anlatın.

  2- Kamp Deneyiminizin Çerçevesini Yeniden Çizin…

  Kamp hayatı denilince, henüz bir kamp deneyimi yaşamamış kişiler bizleri soğukla, açlıkla hatta kötü hava koşulları ile mücadele eden birer savaşçı gibi görürler. Bu nedenle kamp hayatı onların gözünde yoklukla mücadeleden farklı bir kavram değildir.

  Yukarıda arkadaşlarınızın kamp hayatına karşı sahip olabilecekleri korkuları sıralamıştım. Bu sıralama, kamp deneyiminizin yeni şablonu olsun. Sosyal medyada paylaşacağınız fotoğraf ve kamp deneyimlerinizde bu korkulara yönelik kalıpları yıkacak bilgiler aktarmaya dikkat edin.

  Kamp boyunca güzel ve farklı menüler pişirebildiğinizi; kamp ateşi etrafında keyifle yapılan sohbetleri, yaban ve doğal hayata karşı saygılı mücadele metotları; uyku konforuna yönelik kamp çözümlerini paylaşmak ve yorumlamak arkadaşlarınızı kamp yapmaya ikna etmede etkili olacaktır.

  3- Arkadaşlarınızı Kamp Hayatına Bebek Adımları İle Alıştırın…

  Kamp hayatına uyum sağlamak süreç ister. Bir anda vahşi doğanın kucağına kendinizi ve arkadaşlarınızı bırakmayın. Bebek adımları diye de tabir edilen küçük ama emin adımlarla ilerleyin. Arkadaşlarınızın ilk kamp deneyiminde tuvalet ve duş ihtiyacı için gerekli alt yapıya sahip kamp alanı seçmek akıllıca olacaktır. Kamp alanları, sadece fiziki değil ruhsal ihtiyaçlar için de güvenli alan tanımı yaratır. Kamp alanları birlik ve beraberliğin kolaylıkla kurulduğu ve doğa içinde bireysel kamp hayatına geçmeden evvel çadırda uyuma, uyanma; yemek hazırlama, temizlik ve diğer dikkat edilmesi gereken aşamalara sizi hazırlayacak bir simulasyon programı gibidir.

  4- Arkadaşlarla İlk Kamp Deneyimini Ilıman İklim Koşullarında Yapmaya Dikkat Edin.

  Arkadaşlarınızı kamp yapmaya ikna ederken dikkat edilecek en önemli konulardan biri iklim seçimidir. Çok soğuk ya da çok sıcak havalar, dostlarınızın kamp hayatını sevme ya da sevmemesine etki eden faktörlerin başında gelir. Bu nedenle doğru havada kamp deneyimi yaşamak ve yaşatmak önemlidir.

  5- Kamp Malzemelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşın

  Uzun süredir kamp ve doğada spor ile uğraşan kişiler, deneyimlerini arttırdıkça sahip oldukları kamp malzemeleri de bir üst seviyeye güncellenir. Yenilenen kamp malzemeleri donanımı demek başlangıç setlerinin artık kullanılmayacağı anlamına gelir. İşte tam da bu noktada kamp hayatına yeni adım atacak arkadaşlarınızla, dolap bekleyen eski malzemelerin paylaşımı, kamp yapmaya ikna olan arkadaşlar için büyük motivasyon kaynağı olacaktır. Bütçelerini korurken yeni deneyimler yaşamak, kamp hayatını severek sonraki seyahatlerinizde size seve seve yol arkadaşlığı yapmaya gönüllü bireyler oluşmasına yardımcı olur.

  6- Kamp Hayatının Gurme Şefi Siz Olun…

  Yemek ve lezzet ikilisi seyahatler için belirleyici konulardır. Kamp hayatına karşı duyulan korkuların başında yeteri kadar iyi yemek imkanının olmaması ve aç kalma ya da sandviçe talim etme gibi endişeler barındırır. Oysa biraz yaratıcılık ve özen ile kamp hayatı da eşsiz lezzetlerle yaşanabilir. Yabancı ve yerli birçok kaynaktan, kamp hayatında pişirilebilecek farklı lezzetlerin tariflerini bulabilirsiniz. Kamp hayatının gurme şefi olmak, arkadaşlarınızı kamp yapmaya ikna etmenizi de kolaylaştıracaktır.

  7- Konforlu Bir Kamp Seyahati Planlayın.

  Arkadaşlarınızı kamp hayatı ile tanıştırırken konfor düzeyi yüksek bir seyahat planlamak, yaşanacak deneyimin benzersiz olmasını sağlayacaktır. Çoğu kişi için kamp demek bört böcekle çevrili rahatsız uyku tulumları içinde konfordan uzak zorlayıcı bir tecrübe anlamına gelir. Oysa biliyorsunuz ki doğru kamp malzemesi donanımı ile son derece konforlu ve güvenli bir kamp seyahati gerçekleştirmek mümkün. Öyleyse şimdi tüm deneyiminizi konuşturma zamanı… Haydi şimdi özenle soğutulmuş içecekler, harika yemekler ve zemini hissettirmeyecek konforda uyku imkanı ile doğa yaşantısına biraz konfor katın.

  8- Huzurlu ve Keyifli Bir Lider Olun…

  Hiç kimse stresli ve andan zevk almayan, sağa sola direktifler yağdıran gergin bir rehberle yol almaktan hoşlanmaz. Şimdi gevşeyin ve arkadaşlarınızla birlikte onların ilk kamp deneyiminin keyfini çıkarın. Sakin ve dengeli bir lider yaşanacak her seyahati olumlu anılarla donatır. Sizin tutum ve tavırlarınız arkadaşlarınızın kamp seyahatinden beklentilerinin olumlu yönde sonlanmasına yardımcı olur.

  Aile ve arkadaşlarla kamp seyahati inanılmaz güzellikte paylaşımlar yaşanmasını sağlar. Elbette bazı küçük aksilikler yaşanabilir ama bunlar da keyifli anların tuzu biberidir…

Okunma 2295 kez Son Düzenlenme Aralık 11 2018