Wednesday, July 15, 2020

Neden Sessizliğe İhtiyacınız Var? Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Belli bir desibelin üstündeki sesler; gürültülü bir fabrikada çalışmak veya bir konser izlemek duyma problemleri yaratabilir.

Yalnız konumuz kulak ile ilgili değil. Konumuz şehir hayatları içinde her an duyduğumuz ve farkında olmadığımız sesler ve gürültüler. Bunlar aslında hem ruhu hem de fiziksel sağlığımıza ciddi zarar veriyor.

Gürültü Sağlığımız için Zararlıdır

Yapılan araştırmalarda şehirde bulunan bu kronik gürültü kaynaklarının yüksek kan basıncında bozulmalara sebep olduğu görülmüştür. Bu durum beynimiz ve böbreklerimiz başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa sebep yol açabilir. Kalp hastalıklarına yol açabilir. Sürekli olarak gürültülü ortamlarda yaşayan insanların stres hormonu seviyesi sessiz yerlerde yaşayan kişilere göre çok daha fazladır. Şehirdeki insanların aşırı öfkeli, gergin, stresli, huzursuz ve mutsuz olmasının sebebi bu olabilir mi sizce?
 
Zamanının ötesinde işler yapan Florence Nightingale hasta bakımının önemli bir parçası olarak sessizliği ele aldığını belirtmiştir. Oysa ki günümüzde endişe verici olarak modern hastaneler bile geçmişe göre daha da sesli bir hal almıştır. Odalara daha fazla teknoloji eklendikçe hastanelerdeki ortalama gürültü seviyesi hastaların sağlığına ve iyileşmesine zarar verecek şekilde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hasta odaları için hastane gürültü kılavuzunun oldukça üstündedir.
 
Kısaca özetlemek gerekirse birçok zararın dışında önemli etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

Kalp Rahatsızlıkları

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre gürültü kan basıncını etkiler ve ana damarlarda daralmaya sebep olabilir. Uzun süre 67-70 desibel sese maruz kalmak kan akışını engelleyebilecek damar daralmalarına sebebiyet verir. Baş ağrısı, ülser, kalp rahatsızlıkları ve vertigo ile sonuçlanabilir.

Stres Problemleri

Düzenli gürültüye maruz kalmak beyinde yarattığı hasar ve psikolojik sebepler ile gerginliğe sebep oluyor. Gürültü tarafından beslendikçe farkında olmadan daha gergin ve sinirli biri haline geldiğimiz bilimsel deneyler ile ispatlanmıştır. Bununla birlikte uyku bozukluğu ve devamında farklı sağlık sorunları doğurabilir.

Infrasound

Düşük frekanslı sesler anlamına gelen Infrasound 20 Hz (hertz) altındaki sesleri kapsar. Duyamadığımız ama çevremizde olan ve  maruz kaldığımız bu sesler bize zarar vermekte malesef. Bu görültü insanda korku ve endişe hisleri yaratır. Panik atak ve anksiyete rahatsızlıklarının sebebi budur.

Çocuk Gelişimi

Yine yapılan araştırmalarda anne karnından başlayarak, büyüme aşamasındaki çocukların gürültü ve sesten etkilendikleri görülmüştür. Anne karnında stres sebebi ile beslenme sorunları ve gelişime sebep olan etkileri tespit edilmiştir. Büyüme aşamasında ise geç konuşma, hiper aktivite, odaklanma, öğrenme zorlukları görülebilir.

Sessizlik ve kişisel gelişim

Birçoğumuz için günlük gürültüler dikkat dağıtıcı öğeleri içerir. İş arkadaşları, toplantılar, telefon aramaları, kafeler, sokak gürültüleri ve telefonumuzun çeşitli bildirim seslerinin hepsi dikkatimizi dağıtır.
 
Dikkat dağıtıcı öğeler ve bu gürültüler çalışma günlerimizin o kadar büyük bir parçasıdır ki, biz bile aşırı gürültüye maruz kaldığımızı düşünmeyiz. Kaliforniya Üniversitesi çalışanlarının ortalama sadece on bir dakikalık bir süre işine odaklanabildiğini bulmuştur. Aslındda eğer odaklanmanız gerekirse, iş yeriniz olabileceğiniz en kötü yerdir.
 
Birlikte çalışmak önemlidir ama odaklanmak da en az o kadar önemlidir. Özellikle de yaratıcı olan kişiler için. Dikkat dağıtıcı öğeler ve gürültü sadece bu sürece zarar verir. Etrafınızda sesli bir ofis, camın dışında gürültülü bir sokak ve her üç dakikada dikkatinizi dağıtan bir şeyler varken, değerli bir şeyler üretmek neredeyse imkansızdır.

Sessizliğin Faydaları

Gerçek (ve aşırı) ses ve modern iş yerlerinde daha genel sesler olan iki tür gürültüyü de kapatmak da odaklanma yeteneğimizi geliştirebilir ve en iyi çalışma ortamını yaratabilir. İşte bu nedenle gürültüyü sessizlikle değiştirmelisiniz.

Sessizlik Beyne Mola Verir

Uzun zamandır araştırmacılar sesin veya gürültünün etkilerini test etmek için deneyler yapmaktadır. Sessizliğin kendisinin mükemmel bir şey olduğunu keşfettikten sonra araştırmacılar sessizliğin etkisine odaklanmaya başlamıştır.
 
Araştırmalara göre beynimiz asla gerçek anlamda sessiz değildir. Bunun yerine her zaman çalışır, bilinçli eylemlerde aktif olarak bulunmasak bile. Aslında bilim şunu önermektedir; beynimiz bilinçli bir eylemde bulunduğunda aslında beynin “varsayılan modunun” üstüne yazar ve yapmak istediğimiz eylem için kaynakları geçici olarak yönlendirir.
 
Tamamen sessizlik beynin normal varsayılan durumuna dönmesine ve işlemeye devam etmesine izin verir. Verimli çalışır, vücut için gerekli hormonları üretir, sinir sistemini düzenler. Sizi iyi hissettirir.
 
Sessizlik sadece beyin için rahatlatıcı değildir. Yapılan bir deneyde her gün iki saat sessizlik beynin hafıza becerileri ile ilgili olarak deneklerin hipokampüsünde yeni hücreler oluştuğunu bulmuştur. Beyinde yeni ve işlevsel nöronlar harakete geçer. Diğer bir deyişle sessizlik sizi daha zeki yapabilir.

Sessizlikte En İyi İşimizi Çıkarıyoruz

Etrafımızdaki dünyayı kapatabilme becerisi, sessizliğin saf faydalarının ötesinde faydalı olabilir. Hem yaratıcı düşünme, hem de uzun dönem karar verme bunlardan bazıları. Psikolog Jonathan Smallwood’a göre “sessizlik problemlere özgün çözümler yaratılmasında izin verir ve amaçlarımıza ulaşmak için planlarımıza bağlı kalmamızı sağlar” Gürültüden uzaklaşmanın faydalı bir alışkanlık olduğunu düşünen tek kişi Smallwood değildir. Fransız matematikçi ve filozof Blaise Pascal insanların sessizlikte öğrenilmesi gerektiğine inanmaktadır ve bunu şu ünlü sözlerinde yansıtmaktadır;
“İnsanlardaki tüm mutsuzluk sadece bir nedenden ortaya çıkar: odalarında sessiz bir şekilde oturamamaktan.”
Yazar Derek Sivers ise tek başına, dünyanın gürültüsünden uzakta zaman geçirmenin yeni iş üretmek için en iyi fırsatı olduğunu söylüyor. Sivers’a göre;
“bağlantılı olmadan, sessizlik içinde geçirilen zaman en yaratıcı zamandır. Sessizlik düşünceleriniz için mükemmel bir tuvaldir”
Dünyanın en büyük ajanslarından Navy tasarım ajansında bu konuda önemli bir adım attı. Sürekli olan  ve dikkat dağıtıcı öğeler ve düzenli gürültüler o kadar büyük bir sorundu ki çalışanlar gerçekten odaklanmaları gerektiğinde evde kalmaya başladılar. Bunu düzeltmek için Navy takımı günlük “sessizlik” süresi belirledi. Bu sürede cep telefonları bile kapatıldı. Ve şu sonuçlara ulaştılar; ekip şimdi %23 daha üretken. Genel olarak çalışanlar daha az stresli hale geldi ve hafta boyunca oldukça fazla iş hallettikleri için Cuma öğleden sonraları boş oluyordu. İşe yaradı.

Sessizlik Hakkında Özet

Gürültüden her zaman kaçamazsınız. Sirenler ötecek, saatlerce havaalanında mahsur kalacaksınız ve  hatta çevrenizdeki arkadaşlarınızı sessiz olmaları için zorlayamazsınız. Ve bazen gürültülü bir kahvecide takılmak isteyeceksiniz veya konsere katılacaksınız. Ama yapabildiğinizde sessizliği seçin. Gün içinde kendinize sessizlik anları bulmaya çalışın. Bu şekilde odaklanmanız artabilir ve doğrudan sağlık faydaları ortaya çıkabilir.Kendiniz için sessiz ve sakin bir yer bulmak sadece sağlığınızı iyileştirmeyecek aynı zamanda sizi daha yaratıcı, mutlu ve huzurlu bir kişi yapacak
 
Sözün özü; doğada daha çok zaman geçirin, sessizliğin ve doğa seslerinin keyfini çıkarın, daha mutlu bir insan olun.
Okunma 2422 kez Son Düzenlenme Aralık 11 2018

Sitede Ara

Popüler Videolar

Sıfırdan karavan yapımını merak edenler buraya! - Araç Hazırlığı - Elektrik - Isı Yalıtımı - Kaplama - Mutfak - Banyo...

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Karavan Yapımı: MALİYETLER

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Hipotermi Hakkında Bilgiler

Category: Serdar Kılıç
Views: 2

Serdar Kılıç: Ateş Nasıl Yakılır?

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Su İle Ateş Yakmanın 5 Yolu

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Karavan Yapımı: Ağaç Kaplama

Category: Karavan Yapımı
Views: 1