Saturday, June 6, 2020

Kütük Evler Hakkında Merak Edilenler Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Kütük evler, müstakil bir ev yaptırmak isteyen ailelerin gündemine bugünlerde sıkça girmeye başladılar.

İsminden de anlaşılabileceği gibi yekpare kütükler kullanılarak inşa edilen kütük evler, aslında yüzlerce, belki de binlerce yıllık bir geçmişe sahipler. Dünyanın pek çok bölgesinde çok uzun bir zamandır kullanılan bu dayanıklı ahşap ev tipi, esas olarak da İskandinavya ve diğer kuzey bölgelerinde yaygın. Ahşap evler ülkemizde de oldukça köklü bir geçmişe sahip olsalar da, kütük evlere benzer bir yerel modelin Anadolu’da kullanıldığını söylemek güç. Bununla birlikte iletişim, reklam ve bilhassa da lojistik imkânlarının son derece genişlediği bir çağda yaşadığımız için, kütük evler de dünyanın her yerinde ev yaptırmak isteyen ailelerin seçenekleri arasında yer almaya başladılar. Kütük ev nasıl yapılır ve nedir sorusu birçok insanın merak ettiği sorulardan biridir. Dilerseniz bu evlerin teknik özelliklerini, maliyetlerini, avantaj ve dezavantajlarını birlikte inceleyelim.

Doğru bilinen yanlışlar

Özelde kütük evlerle ilgili olmasa da, genel olarak ahşap evlerle ilgili bildiğimizi sandığımız pek çok şeyin son derece yanlış olduğundan başlamak gerekiyor. Öncelikle ahşap evlere birer kibrit çöpü ya da çıra olarak bakmaktan vazgeçmeliyiz. Zira bu evlerin yangın dayanımları son derece yüksek düzeyde. Özellikle son teknoloji kullanılarak işlenmiş ahşap malzemelerin kullanıldığı çağdaş ahşap evlerde, yangın riski hiçbir koşulda betonarme evlerden daha fazla değil. Bir başka yaygın yanlış inanış da, ahşap ve kütük evlerin sürekli ve zor bir bakıma muhtaç olmaları. İyi inşa edilmiş bir ahşap ev, hele hele bir kütük ev, sıfır bakımla bile çocuklarınıza değil torunlarınıza rahatlıkla kalacak kadar uzun ayakta kalacaktır. Birkaç senede bir asgari bir bakım yaptığınız takdirde bu süre yüz yılın üzerine zorlanmadan çıkabilir. Bunun örneklerini de dünyanın dört bir yanındaki ahşap evlerde görmek mümkündür.

 
Teknik özellikleri
 
Kütük dediğimiz zaman aklınıza ilkel veya ham bir madde geliyor olabilir. Bu düşüncenizde bir parça haklılık payınız olsa da, bu durum kütük evlerin betonarme evlerden çok daha üstün olduğu ve bu “ilkel” malzemenin teknik özellikleriyle de endüstriyel malzemelere fark attığı gerçeğini değiştirmiyor. Ayrıca bir taşıyıcı olmaksızın uzun ve tek parça ağaç kütüklerinin birbirlerine kenetlenmesi prensibiyle inşa edilen kütük evler, hem bu kenetlenmeden hem de oldukça hafif olmalarından ötürü depreme son derece dayanıklıdır. Kütük evlerin iç mekân bölümleri de yine kütükler kullanılarak örülen duvarlarla bölünür. Ancak dilerseniz farklı malzemelerle de iç bölümleri ayırmanız mümkündür. Kütük evlerin en önemli özelliklerinden biri, betonarme evlere alışkın bizler için algılanması pek de kolay olmayan şaşırtıcı bir yalıtım değeri sunuyor olmalarıdır. Kütük evler evin içindeki ısıyı korur, ısınma bütçesini aşağıya çekerken aynı zamanda nefes alan sağlıklı bir ortam sunarlar.
 
Maliyet
 
Müstakil bir ev yaptırma kararını alırken bir kütük evi tercih etmemenizin geçerli olabilecek tek nedeni maliyet olabilir dersek sanıyoruz pek de abartı olmaz. Zira hemen her yönden son derece şık ve iddialı olan bu evlerin maliyetleri maalesef benzer büyüklükteki diğer evlere göre daha yüksek olabiliyor. Özellikle prefabrik evlere kıyasla bir hayli pahalı sayılabilecek kütük evlerin metrekare bazında fiyatları 500 ila 1000 Avro arasında değişiyor. Bununla birlikte bu fiyatları ödediğinizde tamamen anahtar teslimi, her şeyiyle hazır, estetik olarak son derece iddialı olduğu gibi nesilden nesile ayakta kalacak kadar güçlü bir eve sahip oluyorsunuz. Bu yönüyle aslında kütük evleri prefabrik veya betonarme evlerle karşılaştırmak pek adil bir kıyaslama sayılmaz. Kütük evler sağlamlık ve estetik olarak daha ziyade taş evlere rakip sayılabilir, ki taş evlerin maliyetleri de kütük evlerden çok farklı değildir. Bu noktada kütük evlerin diğer avantajlarına da göz atmakta yarar var.
 
Öne çıkan avantajları
 
Yalıtım değerleri, yangın ve deprem dayanımı ve estetik özelliklerinden bahsetmiştik. Bunların dışında kütük evlerin en önemli avantajı çok kısa sürelerde ve aklınıza gelebilecek hemen her yere kurulabiliyor olmaları. Öyle ki, iki oda ve bir salondan oluşan 60 metrekarelik bir kütük ev modeli, uzman ekipler tarafından bir hafta gibi bir sürede tamamen kurulabiliyor. Bu da aslında betonarme ve taş evlere kıyasla inanılmaz bir zaman avantajı sağlıyor. Zamanın da maliyetin bir birimi olduğunu düşünürsek, bu kısa süreli kurulum büyük bir avantaj olarak dikkat çekiyor. En sıcaktan en soğuğa kadar her türlü iklim için elverişli olmaları kütük evlerin bir diğer önemli avantajı. Bir kütük evi Antalya’da inşa ettirip, 10 yıl boyunca kullanabilir, ardından Erzurum’a göç etmeye karar verip aynı evi yerinden olduğu gibi sökerek Erzurum’da tekrar kurabilir ve onlarca yıl kullanmaya devam edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi kütük evler aynı zamanda sökülebilir ve tekrar kurulabilir yapılar, bu da yine dikkat çeken bir avantaj.
 
Dezavantajları
 
Doğrusu, kütük evlerin maliyet dışında bir dezavantajından bahsetmek bir hayli güç. Bu maliyetin de uzun vadede aslında hiç de yüksek olmadığını belirtmiştik. Kütük evlere mesafeli olmanız için bir diğer sebep de ahşap malzemeden ve ahşap evlerden hoşlanmamanız olabilir. Ancak bu durumda da gerçek bir kütük evi yakından görmeden karar vermemenizi tavsiye ederiz, çünkü bu evler estetik açıdan da son derece iddialılar. Üstelik farklı zevklere göre farklı tasarım, model ve renklere de açık bir yapıları var. Yani kütük evler de oldukça farklı görünümlere bürünebiliyorlar.

Siz de müstakil bir ev, bir villa ya da bir bağ evi yaptırmayı düşünüyorsanız, kütük evlere en kısa sürede gündeminize almalısınız. İnanılmaz kısa bir sürede sahip olabileceğiniz ve bir hafta içinde eşyanızı yerleştirip oturabileceğiniz bu evler, betonarme bir evle aralarındaki fiyat farkının hakkını fazlasıyla veriyorlar.

Okunma 4040 kez Son Düzenlenme Ekim 30 2019