Wednesday, July 15, 2020

Doğa Sporları Nelerdir? Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Doğada ve doğal ortamlarda gerek malzemeli gerekse de malzemesiz olarak yapılabilen sporlara doğa sporları denmektedir.

Birçok çeşidi olan doğa sporları yapılan sporun çeşidine göre heyecan, özgürlük, zihinsel ve fiziksel dinginlik ve huzur başta olmak üzere birçok duyguyu yaşamamızı sağlamaktadır. Kimi zaman bir orman içinde, kimi zaman sakin bir deniz ya da göl kıyısında, kimi zaman heybetli bir dağın eteklerinde kimi zamansa gökyüzünün maviliklerinde yapılabilen bu sporlar birçok ilgi alanına hitap etmektedir. Yapılacak olan doğa sporu ile ilgili hayaller kurmak ve bilgi edinmek, o spora olan tutkunuzu arttıracak ve doğanın gücü ve güzelliği ile bütünleşmenizi sağlayacaktır.

En Çok Yapılan Doğa Sporları Hangileridir?

Doğa sporları dendiğinde akla gelen ilk sporlar genellikle Kampçılık, Dağcılık, Doğa Yürüyüşü (Trekking) ve Tırmanış gibi sporlardır. Tüm bu ve diğer doğa sporlarının ortak noktası ise, doğanın içinde ve doğa ile iç içe olunarak yapılan sporlar olmalarıdır. Doğa sporları bizi hem zihinsel hem de fiziksel açıdan geliştirir ve güçlendirirken, doğaya da daha fazla saygı duymamızı ve doğayı daha iyi anlamamızı sağlamaktadır. Kendinize ait bir şeyler bulabileceğinizi umduğumuz doğa sporlarına kısaca değinerek, sizlere bu sporları ana hatları ile aktarmaya çalışalım.

-Kampçılık

Doğa sporu dendiğinde akla gelen ilk spor olan kampçılık, doğa ile en çok iç içe olunan spordur. Şehir hayatından uzakta orman içinde, deniz ya da göl kıyısında, bazen bir dağın eteklerinde çadır kurarak yaşamak, kampçılığın temel ilkelerindendir. Doğayı sevmenin yanı sıra, doğaya saygılı olmayı da gerektiren kampçılık sporu ile kendinizi özellikle zihinsel açıdan huzurlu ve arınmış hissetmeniz mümkündür. Her sporda olduğu kampçılık sporunda da, size kampınız boyunca gerekli olacak malzemeler ile ilgili bilgi sahibi olmanız, olası acil durumlarda ne şekilde davranacağınızı öğrenmeniz son derece önemlidir. Hava koşullarına uygun konaklama, giyinme, yeme içme ve diğer aktiviteleriniz için kısa bir araştırma ile bilgi sahibi olabilir ve kampçılıktan beklediğiniz faydaları sağlayabilirsiniz.

-Dağcılık

Doğa sporlarını sevenlerin en çok heyecan duyduğu sporların başında gelen dağcılık sporu dikkat, disiplin ve mücadele ruhuna ihtiyaç duyulan bir spordur. Profesyonel dağcıların yaptıkları dağcılık haricinde, daha amatör kişiler de dağcılık ile ilgilenebilmektedir. Daha düz dağlara yapılan tırmanışlar, doğanın gücünü, zorluklarını ve büyüleyici güzelliklerini bir arada yaşamanızı sağlayacaktır. Gerek üniversiteler gerekse de Türkiye Dağcılık Federasyonu çatısı altında, dağcılık sporu ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak ve bu sporu gereksinimlerini karşılayacak şekilde yapmak mümkündür. Dağcılık sporu ile ilgili temel bilgileri edinmek, gerekli olan malzemeleri öğrenmek ile birlikte belki de daha önce ayak basılmamış yerlere tırmanmak ve o dağ esintilerini solumak, sizlere bedenen olduğu kadar zihnen de büyük bir fayda sağlayacaktır.

-Doğa Yürüyüşü (Trekking)

Her yaştan ve fiziki durumdan herkesin yapabileceği bir doğa sporu olan Trekking, doğa içinde belirli parkurlarda ve mesafelerde yapılan doğa yürüyüşleridir. Kişilerin yaşı, fiziksel durumu ve kondisyonlarına göre değişen parkur ve mesafelerde doğa içinde yürüyüş sporunu yaparken doğanın tüm güzelliklerini en ince ayrıntısına kadar yaşamanızı sağlamaktadır. Trekking’de dikkat edilmesi gereken nokta, fiziksel durumunuza uygun parkur ve mesafenin seçilmesi, hava şartlarına uygun kıyafet ve malzemelerin alınması ve yürüyüş boyunca özellikle sıvı tüketiminize yönelik sıvı gıdaların yanınızda bulunmasıdır.

-Kaya Tırmanışı

Doğa yürüyüşü sporunun bir tık zorlusu ve heyecan vericisi olan kaya tırmanışı sporunda, fiziksel gücünüz ile birlikte zekanızı da kullanmanız gerekmektedir. Kaya tırmanışında vücudunuzdaki birçok kası çalıştırırken, zorlu noktalarda zekanızı da kullanarak tırmanışlar gerçekleştirilmektedir. Diğer doğa sporlarına nazaran tehlike de içeren kaya tırmanışı sporunu, alacağınız eğitimden sonra yapmanız en doğrusu olacaktır. Kaya tırmanışı, kendini doğada özgür hissetmek isteyen adrenalin tutkunları için en ideal doğa sporlarından biridir.

-Mağaracılık

Mağaracılık sporu, mağaraların araştırılıp keşfedilmesi ve haritalarının çıkarılması amacıyla yapılan bir spordur. Bilimsel amaçla yapılan mağaracılık dışında, sportif amaçlı olarak da mağaracılık yapılmaktadır. Eğitimli kişilerden oluşan bir ekip ile yapılan mağaracılık sporu, karanlık ve uçsuz bucaksız ortamlarda yapıldığı için son derece yüksek konsantrasyon içinde ve dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir doğa sporudur. Fiziksel gücün yanı sıra, karanlık ve derin mağaralarda bulunmak, zihinsel açıdan da güçlü olunmasını gerekli kılmaktadır.

-Tüplü Dalış (Scuba)

Tüplü dalış ile denizlerin derinliklerini keşfetmek ve deniz canlılarını yaşam alanlarında izlemek, bizler için son derece heyecan ve hayret vericidir. Ülkemizin birçok yeri, dalış sporu yapmak için idealdir. Temel bir eğitim sonrasında, yanınızda tecrübeli dalgıçlar ile birlikte 18 metre derine kadar dalabilir ve bambaşka bir dünya ile tanışabilirsiniz. Sonrasında alacağınız ileri eğitimler ile daha farklı dalış tekniklerini öğrenebilir ve daha derinlere dalabilirsiniz.

-Yamaç Paraşütü

Özgürlüğün belki de en çok hissedildiği spor olan yamaç paraşütü sporu, binlerce metre yüksekte kendinizi bir kuş gibi hissetmenizi sağlayan, heyecan dolu bir spordur. Bu spora başlamadan önce son derece ciddi bir eğitim alınmalıdır. Gökyüzünde paraşütünüz ile birlikte, rüzgarın ve paraşüt kanatlarının sesi ile heyecan duygusunu tavan yapmanız mümkündür. Ülkemizde dünyaca ünlü yamaç paraşütü yeri olan Fethiye-Ölüdeniz ’de de her yıl bu alanda festivaller düzenlenmekte ve dünyanın dört bir yanından profesyonel paraşütçüler bölgeye gelerek atlayışlarını amatör sporcularla birlikte gerçekleştirmektedir.

-Bisiklet

Birçok kullanım alanı olan bisiklet ile turlar yaparak, hem doğa ile iç içe olmak hem de güçlü bir sportif aktivite gerçekleştirmek mümkündür. Ülkemizin birçok noktası bisiklet turları için uygun parkurları sunmaktadır. Özellikle kamp kurarak yapılan uzun bisiklet turları, doğanın keşfedilmemiş güzelliklerini keşfetmenize yardımcı olacaktır. Tek başınıza ya da ekip ile yapacağınız bisiklet turlarında doğayı pedal pedal keşfederken, özgürlüğü de her pedalda hissedersiniz.

Sizde heyecan uyandıran ve arzu ettiğiniz hisleri sizlere yaşatacağına inandığınız doğa sporunu yapmaya başlamadan önce, yapacağınız sporla ilgili gereken bilgileri edinmek, gerekiyorsa eğitimlerini almak son derece önemlidir. Yapacağınız doğa sporunda, doğa ile iç içe olduğunuzu ve doğanın bir parçası olduğunuzu unutmadan o sporu yapmalısınız. Doğa ile bütünleşerek, doğanın gücünü, zenginliğini ve büyüleyici güzelliklerini keşfederken, her anında özgürlüğü yaşayabilirsiniz. Doğa, özgürlüğe giden kapıyı sizlere tüm güzelliği ile açmaktadır.

Okunma 4447 kez Son Düzenlenme Ağustos 03 2019
Bu kategorideki diğerleri: AKUT’la Doğa Sporları Hakkında »

Sitede Ara

Popüler Videolar

Sıfırdan karavan yapımını merak edenler buraya! - Araç Hazırlığı - Elektrik - Isı Yalıtımı - Kaplama - Mutfak - Banyo...

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Karavan Yapımı: MALİYETLER

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Hipotermi Hakkında Bilgiler

Category: Serdar Kılıç
Views: 2

Serdar Kılıç: Ateş Nasıl Yakılır?

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Su İle Ateş Yakmanın 5 Yolu

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Karavan Yapımı: Ağaç Kaplama

Category: Karavan Yapımı
Views: 1