Sunday, June 7, 2020

Dağcılık Aktiviteleri Temel Kurallar Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Kısa adı UIAA olarak bilinen Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından tanınan, dağcılık sporuna ait çeşitli faaliyetlerde kullanılan ekipmanların güvenlik ve standartlarını düzenleme konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Günümüzde tırmanış ekipmanlarının UIAA sertifikasına sahip olması, markaların mükemmellik standardı açısından bir zorunluluktur. Buna ek olarak UIAA, dağcılık aktivitelerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere, kendini çevre korunmasına adamış bir kuruluştur.

Bu makalede, dağcılık deneyimi az olan ya da hiç olmayan ve dağcılık faaliyetlerini güvenli bir şekilde sürdürmek isteyen kişiler için UIAA’nın yayınladığı temel önerileri aktarılmaktadır.

Dağcılık Aktiviteleri Başlamadan Önce Yapılacaklar 

  • Hedeflerinizi ve yapacağınız faaliyetin seviyesini mevcut sağlık ve zindelik durumunuza göre belirleyin. Kendinize karşı gerçekçi ve dürüst
  • Bütün kronik hastalıklar doğru şekilde tedavi edilmelidir. Tüm aktivite sürecini karşılayabilecek uygun ve yeterli miktarda ilaç stoğunuz olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, kaybolma riskine karşı yedek ilaçlar bulundurmalısınız.
  • Sağlık durumunuzla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, mutlaka bir doktora danışmalısınız.
  • İhtiyacınız olan tüm kişisel tıbbi ekipmana sahip olmalısınız ve tabi ki, dağcılık aktivitelerine başlamadan önce bu ekipmanı nasıl kullanacağınızı biliyor olmalısınız. Seyahatinizi ve sağlık sigortanızı aktivite kapsamında planlanan faaliyetlere göre düzenleyin.

Dağcılık Aktiviteleri Başlangıç Aşamasında Yapılacaklar

  • Hava durumunu bilmelisiniz. İzleyeceğiniz rota ile ilgili bilgi ve tavsiyeler edinin. Aktivitenizi mevcut koşullara ve zaman dilimine uyarlayın. Yola çıkmadan önce rotanızı veya tırmanışınızı (yani varış noktasını, rotayı ve programlanan dönüş tarihini)
  • Temel malzeme ve yiyecekleri (yeterli yiyecek ve içecek, uygun kıyafetler, acil durum ekipmanı, ilk yardım seti, güneş gözlüğü, şapka veya başlık) unutmayın.
  • Yerel kurtarma hizmetlerinin telefon numaralarını bilin.

Dağcılık Aktiviteleri Esnasında Yapılacaklar

 • Vücudun aşamalı olarak adapte olmasını sağlamak için, seferin ilk 30 dakikasını yavaşça yürüyerek geçirin.
 • Mümkünse 2-3 saatte bir dinlenme, yeme ve içme molası verin. Aç veya susuz olmasanız dahi, biraz yemeli ve bolca sıvı tüketmelisiniz. Karbonhidrattan zengin yiyeceklerle beslenin. Dağdaki faaliyetinizi tamamlayana kadar alkol tüketmeyin.
 • Çocuklar ve yaşlılar, yetişkinlerden daha az fiziksel rezerve sahiptir. Bu yüzden, yetişkinlere göre daha sık dinlenmeleri, yemeleri ve içmeleri
 • 2,500-3,000 metrenin üzerindeki alanlarda, eğer arazi elveriyorsa, uyuyacağınız yerin yüksekliğini günde 300-500 metreden fazla arttırmayın. Ayrıca, her 3 günlük tırmanış için aynı irtifada fazladan bir gece daha geçirmeniz önerilir. Mümkünse, gün boyunca vardığınız en yüksek noktada uyumayın.

Herhangi bir Aksaklık Durumunda Yapılacaklar