Wednesday, July 15, 2020

Dağcılık ve Kaya Tırmanışında Kullanılan Düğümler Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Dağcılık ve Kaya Tırmanışında  Kullanılan Düğümler    

Resimli açıklamalar videolardan sonradır.

PURSİK

1) Emniyet mekanizması ve sabit hat üzerinde yükselmede kullanılan bir sürtünme düğümüdür. Tırmanış ipinin çevresine genellikle ipin çapının %70'i kalınlığında bir başka ipin dolanması ile oluşturulur. Perlon, pürsik ipi, yada tırmanış ipinin bir parçası ile kullanılabilir. Düğüm üzerinde yük yokken rahatlıkla aşağı-yukarı kaydırılır. Yüklenme anında ise otomatik olarak üzerindeki yük kalkıncaya kadar kilitlenir. (2-3) Birçok çeşidi vardır. (1) İki dolama ile oluşturulanı en çok kullanılan versiyonudur. Ekstra kavrama arandığında (çamurlu, buzlu, ince yada ıslak tırmanış ipinde) üçlü yada dörtlü dolama kullanılabilir. Pursik düğümünün kavrama yeteneği kullanılan iplerin çapları arasındaki fark ne kadar fazla olursa o oranda artar. Fakat çap farkı büyüdükçe kontrol zorlaşır (bir sıkışır, bir kayar) Perlon kullanılması durumunda ise en az üç dolama yapılmalı ve düğümün feci şekilde sıkışabileceği gibi tutmama olasılığı da unutulmamalıdır.Şok altında pursik ipinin kopma ihtimali olduğu unutulmamalıdır. Düğümün sıkışması durumunda ise, düğüm üzerindeki yük kaldırıldıktan sonra köprüsü zorlanarak açılmaya çalışılmalıdır. Açık olarak atmak gerekebileceğinden bu şekilde nasıl atılacağı öğrenilmelidir (kazmalı emniyet sistemlerinde olduğu gibi). Hareketli bir düğümdür. 

HAT ÜSTÜ SEKİZLİ 

Hat üstünde halka oluşturmakta kullanılır. Halkanın doğru çekme yönüne bakmasına dikkat edilmelidir. İpin çekerini diğer tüm sekizliler gibi oldukça az düşürmesine rağmen, bu sadece doğru çeker yön için geçerlidir. Tek noktadan emniyet almak istenmediğinde ikinci emniyet noktaları oluşturmada kullanılabilir. Küçük bir yumru oluşturması sayesinde geniş kurtarma makaraları içinden kolaylıkla geçecektir. Hareketsiz bir düğümdür. ÇİFT BALIKÇI

Genellikle iki ipin ucunu birleştirmede yada aynı ipten halka oluşturmada kullanılır. (resim1)Tek tur ile atılmasıyla oluşan versiyonu ise tek balıkçı düğümü olarak adlandırılır (daha az güvenilirdir). Kullanımında en önemli nokta sadece aynı çaplardaki ipleri birleştirmede kullanılabilmesidir. Bazı dağcılar tarafından kendiliğinden daha zor çözüldüğü nedeniyle perlon birleştirmede, perlon düğümü yerine kullanılmaktadır (eğer atıldıktan sonra büyük bir yükle sıkıştırılmazsa kendiliğinden çözülme ihtimali daha yüksektir. Şok yedikten sonra ise asla çözülemez.) 
Üç türlü versiyonu (üçlü balıkçı) ise aynı çaplı iki ipi birleştirmede kullanılabilecek en iyi düğümlerden biridir. İpin çekerini neredeyse hiç düşürmez (%95). •2 kN• sınırının üzerindeki yüklenmelere ise asla çözülemeyecek şekilde sıkışır. Hareketsiz bir düğümdür. 

CAMADAN

Birçok işte kullanabileceğiniz güvenilir bir düğüm. Aynı cins ve aynı kalınlıkta iki ipin ucunu birleştirmek için kullanabileceğiniz gibi, küçük bir ek düğüm ile farklı özelliklerde iki ipi birleştirmek de olası. Aşağıda her iki durum için geçerli temel kuralları veriyoruz. 
Aynı cins ipler için: 
Şekil (e) aşamasına dek uygulamayı sürdürünüz. 
Farklı cins ipleri birleştirmek için: 
Şekil (f) aşamasını da uygulayınız. 
Böylece düğüm kaymayacak ve daha güvenli olacaktır. 
Her iki aşamada da düğümlerden taşan ip ucu boyları en kalın ipin kalınlığının 9 katı olmalıdır. 

TAM KAZIK

İp, perlon ve pürsik sabitlemekte kullanılan harika bir düğümdür. Kolay atılabilmesi, kolaylıkla ip gerginliklerinin ayarlanabilmesi ve çok az ip harcaması ile kurtarma sistemlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Düğümü çeşitli yönlerde yüklenmelere karşı daha güvenilir hale getirmek için açıkta kalan uç (varsa) ana hatta bağlanabilir. Dezavantajı çekerinin sekizli yada dokuzlu düğümlerine göre daha düşük oluşu ve kendi kendine çözülme ihtimalinin bulunmasıdır (iniş hatlarında, sabit hat kurmada kullanılmamalıdır. Sikke köküne perlon bağlamada kullanılabilir. Hareketsiz bir düğümdür. 

 

SEKİZLİ DÜĞÜMÜ

Bütün tırmanış düğümleri arasında Sekizli düğümü en temel ve en kullanışlı olanıdır. Hem düğümü atması hem de çözmesi kolaydır ve sıkıca bağlandığında ip üstünde stresi azaltır. İpin herhangi bir yerine atılabilir ancak ipin ucuna atılıyorsa emniyet açısından ucuna bir düğüm daha atılmalıdır. Bırakılan uç kısa olmamalıdır. 
Genel olarak sekizli düğümün kullanıldığı iki temel yer vardır. 
Birincisi ipin halkasına malzeme bağlamak ikincisi ise ipi emniyet kolonu gibi bir yerlere bağlamaktır. Emniyet kolonu , ağaç, sütün gibi yerlere sekizli düğümü atarken başlangıç basit sekizli düğümü ile olur, ipin ucu bağlanılacak yerden dolaştırılıp tekrar basit sekizliyi takip ederek düğüm tamamlanır. 

PERLON DÜĞÜMÜ

İki farklı perlonu ya da ara bantı birleştirmek için kullanılır. Düzenli olarak kontrol etmek gerekir, eğer uç kısımlarında kısalma var ise tekrar düğümü atmak gerekir.Düğüm tamamlandığında perlon bandın iki ucu farklı yönlerde olmalıdır. Bırakılan uçlar en az 5 cm. olmalıdır. Bırakılan uçlar sabitleştirilerek düğümün daha güvenli olması sağlanabilir. ESKİ REHBER DÜĞÜMÜ [KILAVUZ BAĞI) OVERHAND KNOT: 

Bu bildiğimiz kördüğümdür. Çabuk Ve kolay yapıldığından çok kullanılır, fakat çözülmesi biraz zordur. Hele ip ıslaksa düğümü çözmek çok zorlaşır. Bu nedenle dağcıların bağlanması için pek uygun bir düğüm değildir. Üçüncü bir dağcıyı dağ ipine bağlamak gerekince bu düğüm çok kullanılışlıdır, ipin her yerine bu düğüm kolayca yapılabilir. Dağcının kendisini güvene almasında da bu düğüm işe yarar. YENİ REHBER DÜĞÜMÜ (BULİN DÜĞÜMÜ - İZBARÇO BAĞI)- BOWLINE KNOT : 

Çok kullanılan ve güvenilen bir düğümdür. Çabucak yapılır. Çok sıkı yapılsa ve ip ıslansa bile düğümü çözmek kolaydır. Günümüzde dağcıların büyük bir çoğunluğu, birbirlerine bağlanırken bu düğümü kullanırlar. ÖRNEK BAĞI

İsviçreli ve İngiliz dağcılarından çoğunun kullandığı bir bağlanma düğümüdür. Dağ ipinin ucundan bir metre kadar geriye yarı düğüm yapılır. İpin kısa ucu bele dolanıp öne alınır ve bu yarı düğümün ilmiğinden geçirilerek bele göre ip halkasının genişliği ayarlanır. Sonra kısa uç ipin diğer bölümü üzerinde dolanıp yarı bir düğüm daha yapılır. 
Yarı düğümler sıkıştırılıp ve kaydırılarak birbiri üzerine oturtulur. Böylelikle bağlanma düğümü yapılmış olur. 
Bu düğüm başka bir biçimde de yapılarak ip halkası elde edilir ve içine girerek bele göre halka ayarlanıp düğüm sıkıştırılır. 
Bu düğüm biraz sonra değineceğimiz Balıkçı Düğümünün aynıdır ve daha çok iki ipi birbirine bağlamak ya da iple iniş halkalarını yapmakta kullanılır. 

SANCAK(İSKOTA)BAĞI / DOUBLE SHEET BEND 

Kalınlıkları değişik olan ipleri birbirine bağlamak için kullanılır. HIZLI DÜĞÜM 

Güvenli, ama ip ucunun çekilmesi ile kolayca çözülebilen bir düğüm. Her doğa sporcusunun gereksinim duyacağı bu düğüm, iplerin bir yere geçici bağlanmalarında kullanılır. KOŞUM BAĞI-(MANHARNESS HITCH) 

Uçları boşta olmayan iplere, uzunlukları boyunca kolayca uygulanabilecek, kaymaz bir halka. İp boyunca birçok halka uygulanabilir, ipe tırmanmada, insanları birbirine bağlamada, basit ip merdiven yapımında, ipe eşya asmada ve daha pek çok işte kullanılabilecek bilinmesi gerekli bir halka-düğüm. (Düğümün son aşamasında şeklini dikkatlice koruyarak sıkıştırın, yoksa kayıp çözülebilir). 

 

Okunma 4442 kez Son Düzenlenme Ağustos 03 2019

Sitede Ara

Popüler Videolar

Sıfırdan karavan yapımını merak edenler buraya! - Araç Hazırlığı - Elektrik - Isı Yalıtımı - Kaplama - Mutfak - Banyo...

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Karavan Yapımı: MALİYETLER

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Hipotermi Hakkında Bilgiler

Category: Serdar Kılıç
Views: 2

Serdar Kılıç: Ateş Nasıl Yakılır?

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Su İle Ateş Yakmanın 5 Yolu

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Karavan Yapımı: Ağaç Kaplama

Category: Karavan Yapımı
Views: 1