Wednesday, February 26, 2020

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklar için 5 Ülke Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İlk kez yurtdışına çıkacak Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği, nispeten yakın, dil sorununun çok fazla yaşamayacağı ve ucuza seyahat edebileceği 5 ülke... 

1. Gürcistan

1. Gürcistan

Sınır komşularımızdan olan Gürcistan Artvin’in Hopa ilçesine dolmuşla yaklaşık 20 dakikalık mesafede. İstanbul’dan ise uçakla yaklaşık 1 saat 50 dakika sürüyor. Gürcistan’a vizesiz ve üstelik sadece T.C. nüfus kağıdınız ile giriş yapabiliyorsunuz. Gürcistan’ın para birimi olan Lari, 0.70 TL’ye karşılık geliyor. Yani 100 Türk Lirası 70 Lari. Ülke tam bir doğa harikası. Gezerken sizi en çok etkileyecek olan şey enfes doğa manzaraları. Bizim Doğu Karadeniz ile ikiz kardeş gibi:) Ülkede gezilecek belli başlı şehirler Batum, Başkent Tiflis, Miskheta ve Gori. Özellikle Batum Türk turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Batum’da 105 yıllık olan ve 5000 den fazla bitki türünü bünyesinde barındıran Botanik Bahçesi İlk görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Batum’da görülecek diğer önemli yerler ise  Piazza Meydanı, Saat Kulesi, Alfabe Kulesi, Avrupa Meydanı, Bakire Meryem Kilisesi, Orta Camii ve Stupnik Tepesi.

Başkent Tiflis’te ülkenin tarihi kenti olarak göze çarpıyor. Orta Çağ ve Sovyet mimarisinin izleri görülebiliyor. Geçmişi 5. yüzyıla kadar uzanan bu eski ve şirin kentin sokaklarında yürümek, özellikle tarihi kentleri seven seyahat severler için bambaşka bir keyif. Şehirde yeme içme ve konaklama gayet uygun. Üstelik sokaklarında ücretsiz internet kullanmak ta mümkün. Bu da seyahat severler için hayat kurtarıcı bir detay.

Gürcistan’ın eski başkenti olan miskheta özellikle tarih severlerin listesinde yer almalı.
Eğer Sovyet Tarihi ile ilgileniyorsanız, Stalin’in doğduğu kent olan Gori’yi ziyaret ederek Stalin Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Gori’nin anlamı Gürcüce tepe anlamına geliyor. Gürcistan mutfağı Avrupa ve Asya mutfağının bir karışım gibi. Özellikle Khankali adı verilen ve etli,sebzeli ve peynirli çeşitleri olan mantı mutlaka denenmeli.

2. Makedonya

2. Makedonya

Makedonya doğasıyla, kültürüyle, insanları ve yemekleri ile sizi kendi evinizdeymiş gibi hissettiren bir ülke. Özellikle başkent Üsküp o kadar biz ki, sanki hiç ayrılmamışız gibi. Ülkenin gezilmesi gereken en önemli kentleri başkent Üsküp, Ohrid ve Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri liseye gittiği küçük şirin Manastır. Makedonya Türkiye’den uçakla yaklaşık 1 saat 15 dakika uzaklıkta. Ülkenin para birimi Makedon Dinarı. Bir Türk Lirası yaklaşık olarak 14 Makedon Dinarı ediyor. Yani oldukça ucuz bir ülke.

Özellikle başkent Üsküp’te Türk nüfusu bir hayli yoğun. Öyle bir şehir ki Üsküp, sokaklarında Türkçe konuşuyorsunuz, adresi Türkçe soruyorsunuz, yemek siparişini Türkçe veriyorsunuz. Rüya gibi öyle değil mi? Yürürken sanki Türkiye’deymiş gibi hissediyorsunuz ve adeta yüzyıllar öncesine Osmanlı zamanına gidiyorsunuz. Şehirde gezilmesi gereken en önemli eserler Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan Taş Köprü, 6.yy’da Roma İmparatoru Justinanus tarafından yaptırılan ve şehrin en eski yapısı olan Üsküp Kalesi, Avrupa’daki tek Selçuklu yapısı olan İsa Bey Camii, Yavuz Sultan Selim’in sadrazamı Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Mustafa Paşa Camii, Balkanlardaki en büyük camii olan Sultan Murat Camii, Kapan Han, şu anda güzel sanatlar fakültesi olarak kullanılan Sulu Han, Kurşunlu Han, Arkeoloji Müzesi, Eski Çarşı Azize Teresa Evi ve heykellerle süslü Medeniyetler ve Sanatçılar Köprüsü.

Ülkenin ikinci büyük kenti olan Ohrid’te enfes güzellikteki Ohrid gölünde tekne gezintisi yapmadan dönmeyin. Makedonya ziyaretinizde küçük ve şirin bir kent olan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Askeri İdadi’ye (Askeri Lise) gittiği Manastır’ı da ziyaret edebilirsiniz.

Makedon mutfağı hem göze hem de mideye hitap eden cinstenJ Yıllarca Osmanlı Hakimiyeti’nde kaldığı için Türk Kültüründen bir hayli etkilenmiş. Sabah kahvaltısı için cevizle kaplı enfes bir kurabiye olan nalçayı, böreği, mutlaka deneyin. Ayrıca lezzetli mi lezzetli olan ve tadı damağınızdan uzun süre çıkmayacak kiremitte kuru fasülye tavce grace’yi ve leziz Üsküp köftesini muhakkak deneyin. Bunları Üsküp Eski Çarşıda uygun fiyata ve güvenilir bir şekilde yiyebilirsiniz.

3. Ukrayna

3. Ukrayna

Yaklaşık 667.000 m2 yüzölçümü ile Avrupa’nın en büyük ülkesi olan Ukrayna, doğası, estetik mimarisi ve ucuz olmasıyla son yıllarda hem Türk hem yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Karadeniz’in kıyısında yer alan ülke karasal iklimin de etkisiyle kışları oldukça soğuk ve karlı olan ülkeye kesinlikle bahar ve yaz mevsiminde gidilmeliJ

Para birimi Gritna. 1 Türk Lirası 7 Gritna’ya eş değer. Yani Euro ve Dolar’ın başını alıp gittiği düşünülürse hesaplı bir tatil için en doğru destinasyonlardan biri olarak göze çarpıyor. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirleri; başkent Kiev, Lviv ve Odesa. Bu şehirleri kısaca tanıyacak olursak;

Kiev Ukrayna’nın başkenti. Kuruluşu 5. Yüzyıl’a kadar giden bir efsaneye gidiyor. Efsaneye göre şehri Kie, shceck, Khoriv ve Lebid kurmuş. Şehir yazları oldukça sıcak, kışları ise sert iklim şartlarının etkisiyle oldukça soğuk. Şehri ziyaret etmek için en doğru mevsim şüphesiz ilkbahar.

Şehirde gezilecek önemli yerler; devrimlerin ve diğer önemli toplumsal olayların gerçekleştiği Maidan Nezalezhnosti Meydanı (Özgürlük meydanı), altın kubbesiyle şehrin simgesi olan, temeli 1011’de atılan ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Aziz Sofya Katedrali, Cumhurbaşkanlığı’nın resmi törenlerine de ev sahipliği yapan Mariyinsky Sarayı ve 2.Dünya Savaşı Müzesi.

Şehrin gece hayatı da oldukça ünlü. Önemli festivaller haricinde genellikle ünlü ve lüks gece kulüpleri etrafında dönen bir eğlence hayayı var. Kulüpler kalabalık olsa bile, güvenlik gayet sıkı. Ama siz yine de dikkatli olun ne olur ne olmaz!

Şehir de metro yok. Otobüs ve Minibüsle ulaşım sağlanıyor. Yalnız adresler yerel dille yazıldığı için yanınızda sözlük bulundurmakta fayda var.

Lviv anlamı Ukrayna dilinde Lion yani aslan anlamına geliyor ve Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın doğduğu şehir. Lviv Ukrayna’nın ikinci büyük kenti ve ülkenin kültür başkenti olarak nitelendiriliyor. Opera binası, müzeleri ve kiliseleriyle ünlü. Eskiden çok bilinmeyen bakir bir kent iken, şimdilerde yoğun bir turist akınına uğruyor.

Şehirde gezilecek en önemli yerler; mitolojik karakterlerin heykellerinin ve birbirinden şirin kafelerin süslediği, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve şehrin kalbi olan Rynok Meydanı, Opera Binası,  1978’de gösterime giren 3 Silahşörler’in çekildiği ve 1880 yılında Avusturya Başbakanı Josef Potecki için inşa edilen Potocki Sarayı ve Ermeni Katedrali.

Şehir de ulaşım için otobüs, tramvay ve troleybüs kullanılsa da, şehrin tadını çıkarmak için en doğru seçenek yürüyüş. Ama arzu ederseniz nostaljik tramvaya binerek şehir turu yapabilirsiniz.

Şehirde gece hayatı başkent Kiev’deki kadar olmasa da yine de hareketli ve Türk turistler tarafından oldukça rağbet görüyor. Bir mekanda içkinizi yudumlarken yan masanızda bir Türk’ün olma ihtimali oldukça yüksek J

Ülkenin dördüncü büyük kenti olan Odesa ise Karadeniz’in İncisi olarak tanımlanıyor. Karadeniz’in kuzey batısında yer alan kent önemli bir turizm ve ticaret merkezi olarak göze çarpıyor. Sovyetler Birliği zamanında da demir perdenin en büyük dördüncü kentiymiş. Gezilecek yerler ise Vorontsov Sarayı, Potemkin Merdivenleri, Arkeoloji Müzesi, Doğu-Batı Sanatları Müzesi ve etkileyici görüntüsüyle Opera binası. Arkadia Plajı da yaz mevsimi için oldukça keyifli.

Ulaşım tramvay ve otobüsler ile sağlanıyor. Ama gezilecek yerler yürüme mesafesinde olduğundan turistler tarafından çok kullanılmıyor. Gece hayayı ise özellikle yaz mevsiminde, plajlarda yer alan kulüpler etrafında dönüyor.

Ukrayna mutfağı bir hayli zengin. Günümüzde slav mutfağını oluşturan yemeklerin birçoğu ilk kez bu mutfaktan çıkma. Borş çorbası ve Kiev usulü tavuğu mutlaka denemelisinz.

Ülkede özellikle 18-25 yaş arası kesim İngilizce biliyor. O yüzden adres sorarken fazlaca zorluk yaşamazsınız.

4. Bosna Hersek

4. Bosna Hersek

Bosna Hersek Osmanlı döneminden beri dokusunu korumayı başarmış ve sokakları buram buram tarih kokan bir ülke. Osmanlı döneminden kalma eserleri, büyüleyici dar sokakları, meydanları ve doğal güzellikleri ile turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Bosna savaşının hüznünü ve acı izlerini hala ülkede görmek mümkün.

Ülke kışın oldukça soğuk olan ülkeyi keyifle gezmek için bahar ve yaz mevsiminde gezmek daha mantıklı. Para birimi konvertibi mark Türk Lirasından değerli. 1 Türk Lirası 0.43 konvertib. Diğer balkan ülkeleri kadar ucuz değil ama diğer Avrupa ülkelerinden çok daha uygun. Gezilecek belli başlı gezilecek yerleri; başkent Saray Bosna ve Mostar.

Saraybosna Osmanlı kültürünün Balkanlarda en çok hissedildiği kentlerin başında yer alıyor. Şehirde gezilecek en önemli yerler; pek çok Osmanlı eserinin görülebildiği ve şehrin kalbi olan Başçarşı, 1753 yılında Mehmet Paşa tarafından yaptırılan sebil, Gazi Hüsrev Bey Camii, 1541 yılında inşa edilen ve 1. Dünya Savaşı’nın başladığı olay olarak kabul edilen Avusturya Arşidükü Ferdinand’ın suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan Hünkar Camii, Bosna Hersek Ulusal Müzesi ve Milli Kütüphane.

Ulaşım 1885 yılında inşa edilen ve Avrupa’nın en eski tramvay hatlarından biri ile sağlanıyor. Ama gezilecek yerler birbirine çok yakın olduğu için seyahatiniz sırasında bol bol yürümeniz muhtemel.

Mostar ise Bosna Hersek’in Hersek bölgesinin en büyük şehri. Şehrin gezilecek en önemli noktası meşhur Mostar Köprüsü. Neretva Nehri üzerinde bulunan köprü 1566 yılında Mimar Hayrettin tarafından yapılmış.1993’teki savaşa kadar 427 yıl kullanılmış. Restore edilen köprü 20004’te tekrar hizmete açılmış ve 2005’te de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Günümüzde köprünün doğusunda Müslüman, batısında ise Hırvat nüfus yaşıyor. Şehirde gezilmesi gereken diğer önemli eserler ise Eski Köprü Müzesi, Koski Mehmet Paşa Camii, Muslibegovica Evi ve Hersek Tarihi Müzesi.

Şehir oldukça küçük olduğu için ulaşım bisikletle sağlanıyor. Mostar’a Saraybosna’dan araç kiralayarak veya otogardan belli saatlerde kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Bosna Hersek’te gece hayatı diğer turistik şehirlere göre az. En önemli mekanlar başkent Saraybosna’daki Zelenih Beretki’ de yer alıyor.

Bosna Hersek Mutfağında hamur işi ve et önemli bir yer tutuyor. En meşhur yemekler; Boşnak böreği, cevapi köftesi, begova çorbası ve pleskavitsa.

5. Sırbistan

5. Sırbistan

Sırbistan ucuz olması, zengin bir kültürel mirasa sahip olması, doğal güzellikleri ve çılgın eğlence hayatı sebebiyle özellikle Türk turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Balkanlar’ın iklim şartlarından dolayı kışları oldukça sert geçiyor ve ülke 3-4 ay kar altında kalıyor. Bu yüzden bahar veya yaz aylarında gezilmesi gereken bir ülke. Ülkenin en çok turist çeken şehri başkent Belgrad. Başkente 1 saat uzaklıktaki Novi Sad’ta gezilmesi gereken diğer bir şehir olarak göze çarpıyor.Ülkenin para birimi Sırp Dinarı. 1 Türk Lirası 26.3 Sırp Dinarı’na karşılık geliyor. Yani gayet ucuz bir ülke. Ülkede vatandaşlar genelde İngilizce biliyor. O yüzden geziniz ensasında dil problemi de çok fazla yaşamıyorsunuz. Ülke 400 küsür sene Osmanlı hakimiyetinde kaldığı için bizim kültürümüzden izler görmek mümkün. Özellikle yemek isimlerinde bu çok net görülüyor. Ülkeyi ayrıcalıklı kılan özelliklerinden biri de tarihi eserlerini ve binalarını çok iyi korumuş olması. Ülke Mimarisinde Osmanlı, Avusturya-Macaristan ve Rus mimarisinin izlerini görmek mümkün.

Başkent Belgrad ülkenin en çok ziyaret edilen şehri. Şehir ünlü bilimadamı Nikola Tesla’nın yaşadığı şehir olması, müzeleri, tarihi eserleri ve ünlü gece hayatı sayesinde turist akınına uğruyor. Özellikle Türk turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Şehirde nerede gezerseniz gezin mutlaka Türkçe konuşmalara şahit oluyorsunuz.

İsmi Sırpça’da beyaz şehir anlamına gelen şehirde gezilecek önemli yerler; Ulusal Kahraman Prens Miloşun heykeli, Ulusal Sanat Galerisi ve şık kafelerin olduğu Cumhuriyet Meydanı, İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne benzeyen, pek çok dünya markasının mağazalarının, leziz yemekler yapan şık restorantların yer aldığı ve şehrin kalbi olan Knez Mihailova Caddesi, tarihi MÖ 85 yılına kadar uzanan, Fatih Sultan Mehmet tarafından kuşatılsa da ancak Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1521 yılında alınabilen Belgrad Kalesi, Nikola Tesla Müzesi, mimari açıdan Ayasofya’ya benzeyen ve Balkanların en büyük Ortadoks Kilisesi olan Aziz Sava Katedrali, Taş Meydan Kilisesi ve parkı, hayvanat bahçesi ve Askeri Müze.

Şehir merkezine 9 km mesafede olan, ve Tuna Nehri kıyısında yer alan şirin bir kasaba olan Zemun’da ziyaret edilmesi gereken noktalardan. Kasabada ağırlıklı olarak Avusturya-Macaristan mimarisinin izleri görülüyor. Macarların bölgeye yerleşmesinin 1000.yılı anısına 1826’da inşa edilen Gardos Kulesi kasabanın en önemli simgesi.

Belgrad’ta gezilecek yerler birbirine çok yakın. O yüzden toplu taşımayı kullanmanıza gerek yok. Ama tarihi yerleri gezerken nostalji yapabileceğiniz 3 numaralı tramvayı kullanabilirsinizJ  Şehirde taksiyi çok fazla tercih etmeyin. Çünkü turist olduğunuzu anlayınca dolaştırıp çok fazla ücret talep ediyorlar. İlla binecekseniz pembe işaretli taksileri tercih edin. Pembe taksiler en güvenilir olanı ve gideceğiniz adrese götürürken dolaştırmıyor.

Şehrin gece hayatı oldukça renkli. Özellikle yaz aylarında Sava nehri kıyısındaki gece kulüplerinde çılgın partiler düzenleniyor J

Novi Sad ise ülkenin ikinci büyük kenti. Geçmişte ünlü Habsburg hanedanının önemli askeri merkezlerinden biri olan kent, 18 ve 19. Yüzyıllarda ise önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olmuş. Şehrin gezilecek önemli yerleri Neo Gotik tarzda yapılmış olan Meryem’in Adı Kilisesi. 50.000 ciltten fazla eserin bulunduğu Vojvodina Müzesi, Novi Sad Sinagogu, Strand Plajı ve Petro Varadin Kalesi. Novi Sad’a Belgrad otogarındna kalkan otobüslerle yaklaşık 1 saatte gidebilirsiniz.

Sırbistan mutfağı oldukça zengin. Başta da bahsettiğim gibi Türk mutfağından fazlaca etkilenmiş, Yemek isimleri bile aynı. Örneğin burek(börek), çurba(çorba) gibi. Baklava, tulumba, sütlaç gibi bizim mutfağımıza özgün lezzetleri de bulmak mümkün. Sırbistan mutfağı et ağırlıklı ve yemeğin yanına garnitür olarak patates kızartması tercih ediliyor. Mutlaka tatmanız gereken lezzetler ise, Balkanların hemen her ülkesinde bulabileceğiniz, cevap cici, büyükçe bir köfte olan ve ortasında bolca kaymak ile servis edilen pjeskavica, karadordeva ve ratluk yani kolay yutulur anlamına gelen lokum.

Okunma 2357 kez Son Düzenlenme Aralık 14 2019