Tuesday, July 7, 2020

Doğada Keneden Korunma Yolları Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Beton tarlalardan ayrılıp temiz nefes almak, caddelerin, sokakların gürültüsünden uzaklaşıp doğanın kendine has sakin senfonisine kulak vermek, grinin on yüz bin milyon tonuna güle güle diyerek ovaların, yamaçların, ormanların gökkuşağı tonları ile keyifli göz banyosu yapmak için en güzel yöntem tabii ki doğa yürüyüşüne çıkmaktır.

Doğaya çıkmak, bir yamaçtan çevreyi izlemek, akşam kamp yapmak kesinlikle keyif vericidir. Çevrenizde yaşamla dolu doğanın içinde geçen her bir dakikanın çok değerli olduğundan hiç şüphem yok. Böylesi keyifli zamanın bir anda tehlikeli ve korku dolu anlara dönüşmesi çok akla gelmeyen fakat oldukça yaygın bir durumdur. Heyecanla karışık korku dolu anlar düşündüğünüz gibi ayı, kurt, çakal benzeri vahşi hayvanlar yüzünden değil parmak ucu boyunda, minicik bir dostun ısırığında saklı.

Cesaret verici girişten sonra yaklaşan bahar aylarını da düşünerek doğada karşılaşmanız çok olası minik dostları nasıl uzak tutacağınızı anlatmak istiyorum. Bu yazının konusu başlıktan da tahmin edeceğiniz üzere “Keneden Korunma Yöntemleri“.

Kene her ülkede tehlikeli hastalıklar taşımaz. Fakat taşıması olası patojenleri, parazitleri de görmezden gelmemelisiniz. Bulunduğunuz yerde kene ısırığı ile karşılaşırsanız hemen korkuya ve dehşete kapılmayın. Sakin olun. Korkuya kapılarak yapacağınız yanlış bir hareket düşündüğünüzden daha büyük sorunlara davet çıkaracaktır. Kene ısırığına maruz kaldıysanız en iyi seçeneğiniz keneyi yapıştığı yerde bırakıp en yakın hastane, sağlık ocağı, doktor veya veterinere ulaşarak eğitimli ellere teslim olmanızdır. Keneyi kendiniz çıkarmak zorundaysanız bunu nasıl yapmanız gerektiğini ilk fırsatta bir doktordan öğrenmenizi tavsiye ederim. Konumuz sağlığı doğrudan ilgilendirdiği için müdahale ile ilgili bilgi vermekten kaçınıyorum.

KENEDEN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN

Tabii ki en güzel yöntem korunmaktır. Kene ve benzeri minik dostları vücudumuzdan uzak tutmak için basit fakat etkili yöntemler izleyebilirsiniz.

– Doğa yürüyüşleri sırasında uzun kollu kıyafet ve pantolon giymeye özen gösterin. Pantolonun dar olmaması kene dışında yılan ısırığına karşı da koruma sağlayacaktır. Kenelerin yoğun olduğu dönemlerde paçalarınızı çoraba sokarak keneleri teninizden uzak tutmanız mümkün.

– Doğa yürüyüşü yaparken patikaları ortalamayı alışkanlık haline getirin. Keneler çoğunlukla toprağa yakın yaprak artıklarında bulunurlar.

– Böcek kovucu sprey kullanmaktan çekinmeyin. Ne kadar doğa aşığı, doğal yaşam delisi, organik fetişi olsanız da bu minik dostları üstünüzden uzak tutmak için en iyi, tek seçenek DEET maddesi en yüksek olan spreylerdir. %20-30 veya daha yüksek oranda DEET içeren ürünleri tercih edin. Türkiye’de defans sinek kovucu kullandıklarım arasında en iyi sonucu verdi.

– Bitkisel özlü böcek kovucular her ne kadar kulağa hoş gelse de hiç bir işe yaramadığını söylemek zorundayım. Kullandıktan 20 dakika sonra hiç bir etkinliği kalmadığını çok defa gördüm ve duydum. Deneyimle sabittir.

- Alerjik bir bünyeniz var ise bu tür ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız!

– Kıyafetleriniz için kullanmanız gereken böcek kovucu permethrin içerikli olmalı. DEET içerikli kovucuları kıyafetlerinizde kullanmaktan kesinlikle sakının. Bazı doğa sporları mağazalarında böcek kovucu maddeyle hazırlanmış kıyafetler bulmanız mümkün.

– Eve döndüğünüz zaman veya çadırda uyumadan önce vücudunuzu mutlaka kontrol edin. Kene vücudun her yerini çok sever. Yine de bu uyanıklar gizli, saklı yerleri bulmakta ustadır. Saç dipleri, kulak arkası, göbek deliğinin çevresi, kasıklar, koltuk altı gibi bölgeler en sık görüldükleri yerlerdir. Çoğunlukla koyu renkli, irice ben gibi görünürler.

– Doğa yürüyüşünden döner dönmez duşa girmeyi alışkanlık haline getirin. Uzun süren doğa yolculuklarında ise gün aşırı kişisel temizliğinize özen gösterin. Kıyafet ve kamp malzemelerini de kontrol etmeyi unutmayın. İmkanınız var ise kıyafetlerinizi yüksek sıcaklıkta ve devirde yıkayın.

– Erken teşhis kenelere karşı da son derece etkili bir korunma yöntemidir. Kene yapıştıktan sonra ilk 24 saatte çıkarılır ise zararlı bir şeyleri bulaştırma şansı 0 olduğu bilinir. Patojenlerin kene karnından kanınıza geçmesi zaman alan bir süreç. Bu yüzden ısırığı farkeder farketmez panik yapmanıza gerek yok.

– Kene tarafından bir hastalık bulaştıysa ısırdığı bölgede kızarıklık, kaşıntı, sıcaklık gibi hisler olabilir. Bir kaç günde veya bir ay sonra bu belirtiler geçer. Eğer halsizlik, kas ve eklem ağrısı, grip – nezle benzeri belirtiler gösteriyorsanız çok vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz faydalı olabilir. Her ısırık çok ciddi sonuçlar yaratmasa da belirtilerin ne olduğunu anlamak ve gerekli tedaviye başlamayı ihmal etmeyin.

Okunma 438 kez Son Düzenlenme Ekim 04 2019

Sitede Ara

Popüler Videolar

Sıfırdan karavan yapımını merak edenler buraya! - Araç Hazırlığı - Elektrik - Isı Yalıtımı - Kaplama - Mutfak - Banyo...

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Karavan Yapımı: MALİYETLER

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Hipotermi Hakkında Bilgiler

Category: Serdar Kılıç
Views: 2

Serdar Kılıç: Ateş Nasıl Yakılır?

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Su İle Ateş Yakmanın 5 Yolu

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Karavan Yapımı: Ağaç Kaplama

Category: Karavan Yapımı
Views: 1