Thursday, December 5, 2019

Ev Terazisiyle Karavan Ağırlığı Ölçme Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Birçok karavancı karavanın ağırlığını merak eder. Bunu bilmede yarar da vardır. Bu metod kantara girmeden, evde kullandiığımız terazi yardımıyla karavanımızın ağırlığını bulmamızı sağlayan bir metod olup, ugraşmasını sevenler için bu konuya ek olarak veriyoruz.

1. Karavan yere paralel iken pilot tekerin yardımıyla karavan kafasındaki ağırlık ölçülür. Elde edilen neticeye A diyelim.

2. 1 m. boyunda, 20 cm. eninde ve 3 cm. kalınlığında bir tahta hazırlanır. Bu tahtanın altına, her iki uca yakin olmak üzere birer yuvarlak madeni boru monte edilir. Bu boruların birbirine olan mesafesi 80 veya 90 cm. olabilir. Bu aralığa a adını veriyoruz.

3. Kriko ile karavanın bir tekeri kaldırılıp borulu tahta tekerin altına sokulur. Tekerlek 1.borunun yakınına gelecek şekilde tahta üzerine bastırılır. 2.boru terazinin üzerine konur. Bu arada tahtanın düz, yani terazide olmasi gerekir. Düz olmasi için gerekirse 1.borunun altı bir takozla beslenebilir. Kantardaki ağırlık okunur ve bu değere p adı verilir.Tekerlek dingilinin tam ortası ile üzerinde oturdugu boru arasinda kalan mesafeye b adi verilir.

Karavanin ölçtügümüz yaninin agirligini bulmak için su formül tatbik edilir :
p . a
-------
b

Tüm karavan agirligini bulmak için elde ettigimiz rakami 2 ile çarpip kafa agirligi olan A'yi ilave ederiz.

Örnek: a=90 cm. p=76 kg. b=18 cm. A=45 kg.

Formüle göre :
76.90
--------- = 380 kg (bir taraf agirligi)
18

Karavan agirligi : 380 . 2 = 760 + 45 = 805 kg buluruz.

Daha garantili ölçü isteyenler, bir tarafi tartip 2 ile çarpmak yerine, öbür tarafi da ayni yöntemle tartabilirler. Bunun bir avantaji da, sayet iki yan yükleme arasinda farklilik varsa, onu da meydana çikarmasidir.

Okunma 65 kez Son Düzenlenme Ekim 07 2019
Ekim 30 2019

Kütük Evler Hakkında Merak Edilenler

Kütük evler, müstakil bir ev yaptırmak isteyen ailelerin gündemine bugünlerde sıkça girmeye başladılar.
Aralık 18 2018

Kampçılar İçin En İyi 10 Mobil Uygulama

Tabii ki doğaya; teknolojiden, şehrin gürültüsünden kısacası yapay hayattan biraz olsun uzaklaşabilmek için çıkıyorsunuz ancak akıllı telefonunuza attığınız birkaç dakikalık kaçamak bakışın ne zararı olabilir…

Sitede Ara