Thursday, August 6, 2020

Ev Terazisiyle Karavan Ağırlığı Ölçme Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Birçok karavancı karavanın ağırlığını merak eder. Bunu bilmede yarar da vardır. Bu metod kantara girmeden, evde kullandiığımız terazi yardımıyla karavanımızın ağırlığını bulmamızı sağlayan bir metod olup, ugraşmasını sevenler için bu konuya ek olarak veriyoruz.

1. Karavan yere paralel iken pilot tekerin yardımıyla karavan kafasındaki ağırlık ölçülür. Elde edilen neticeye A diyelim.

2. 1 m. boyunda, 20 cm. eninde ve 3 cm. kalınlığında bir tahta hazırlanır. Bu tahtanın altına, her iki uca yakin olmak üzere birer yuvarlak madeni boru monte edilir. Bu boruların birbirine olan mesafesi 80 veya 90 cm. olabilir. Bu aralığa a adını veriyoruz.

3. Kriko ile karavanın bir tekeri kaldırılıp borulu tahta tekerin altına sokulur. Tekerlek 1.borunun yakınına gelecek şekilde tahta üzerine bastırılır. 2.boru terazinin üzerine konur. Bu arada tahtanın düz, yani terazide olmasi gerekir. Düz olmasi için gerekirse 1.borunun altı bir takozla beslenebilir. Kantardaki ağırlık okunur ve bu değere p adı verilir.Tekerlek dingilinin tam ortası ile üzerinde oturdugu boru arasinda kalan mesafeye b adi verilir.

Karavanin ölçtügümüz yaninin agirligini bulmak için su formül tatbik edilir :
p . a
-------
b

Tüm karavan agirligini bulmak için elde ettigimiz rakami 2 ile çarpip kafa agirligi olan A'yi ilave ederiz.

Örnek: a=90 cm. p=76 kg. b=18 cm. A=45 kg.

Formüle göre :
76.90
--------- = 380 kg (bir taraf agirligi)
18

Karavan agirligi : 380 . 2 = 760 + 45 = 805 kg buluruz.

Daha garantili ölçü isteyenler, bir tarafi tartip 2 ile çarpmak yerine, öbür tarafi da ayni yöntemle tartabilirler. Bunun bir avantaji da, sayet iki yan yükleme arasinda farklilik varsa, onu da meydana çikarmasidir.

Okunma 242 kez Son Düzenlenme Ekim 07 2019

Sitede Ara

Popüler Videolar

Sıfırdan karavan yapımını merak edenler buraya! - Araç Hazırlığı - Elektrik - Isı Yalıtımı - Kaplama - Mutfak - Banyo...

Category: Karavan Yapımı
Views: 3

Karavan Yapımı: MALİYETLER

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Hipotermi Hakkında Bilgiler

Category: Serdar Kılıç
Views: 2

Serdar Kılıç: Ateş Nasıl Yakılır?

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Su İle Ateş Yakmanın 5 Yolu

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Karavan Yapımı: Ağaç Kaplama

Category: Karavan Yapımı
Views: 1