Saturday, June 6, 2020

Karavan Römork Elektrik Bağlantısı Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Araçtan arka taraftaki römork ya da karavanın kullanacağı sinyalizasyon ve 12 volt güç ihtiyacı için Türkiye'de de aynen kabul edildiğini tahmin ettiğim bir kaç standart bulunuyor. 

Öncelikle 12N ve 12S diye isimlendirilen fiş grubundan başlayalım.

12N : (neutral) 7 fişi bulunan ve SİYAH bağlantı elemanı(fiş) ile aktarılan elektrik bağlantısıdır. Her römorkun sahip olması gereken fiş grubudur. Bu grupta sinyaller, stop lambası, sis lambası, park lambaları kontrol edilir. Kullanılan kablo demeti 7 adet 1.5 mm2 lik çok telli kablodan oluşur.

12S (supplementary) 12N'e benzer şekilde yine 7 fişi bulunan, ancak karışmaması için fişlerin erkek/dişi dağılımı değişik olduğu ve GRİ bağlantı elemanı ile aktarılan elektrik bağlantısıdır. Bu grupta ise karavanın hareket halinde iken yaşam aküsünü şarj etme, buzdolabını çalıştırma, geri vites lambası ve bunlara ek olarak boşta yedek bağlantı uçları bulunur. Bu bağlantı ile aktarılan elektrik yükü 12N'e göre daha fazla olduğu için kablo kalınlıklarının 2.5 mm2 den az olmaması tavsiye edilir.

Römorkların 12N fişi, karavanların ise 12N'e ek olarak bir de 12S fişi bulunur. Araçta da bunların karşılığı prizler yer alır.

Uygulamada olan diğer bir standart ise 13 fişi bulunan ve 12S ile 12N'de kontrol edilen tüm elektrik akışını tek bir priz üzerinden geçiren bağlantı türüdür. Türkiye'de bu uygulamaya otomobillerde ben hiç rastlamadım.

Bu konuyu resimli örneklerle anlatan bir kaç web sitesinin adresini aşağıda veriyorum :

http://www.cektasi.com/images/kilavuz.pdf
http://www.volvoclub.org.uk/towbar_electrics.shtml
http://www.electronics2000.co.uk/data/pinout/trailer.htm#Pin%20Assignments

Ben çekme karavan kullanmaya başladığım 1994 yılından beri (o yıllarda bu işin standardını soracak kimse yoktu) kendim bir standart uydurdum gidiyorum. Zaman içinde aldığım sattığım arabalar römorklar ve karavanlar bu standarda girdiler. Aslında herkesin bir standart getirmesi uygun değil elbette ama karavana elektrik almak için 2. bir priz ve fiş takımı kullanmayı da hala istemiyorum doğrusu.

Belki en mantıklısı 12N standardına olabildiğince uyup sağ sol ayrı park lambası yerine tek park lambası yapıp bir ucu geri vites için kullanmak. Sis lambası yerine de (Türkiye çok sisli bir ülke değil) bu ucu karavana elektrik almak için kullanmak. Tabi her durumda standarda uymadığınız için bir gün bir miktar başınız ağrır. Karar kişinin kendisinin.

Okunma 2341 kez Son Düzenlenme Ekim 07 2019