Thursday, August 6, 2020

Çekme Karavan ile Karavan Karşılaştırması Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yeni karavan alacak yada almayı düşünen herkesin kafasında oluşan bu soruyu iki tür karavanı da kullanmış biri olarak artı ve eksi yönleri ile sizlerle paylaşmak istedim.

1- 0 km bir motokaravan büyüklüğüne bağlı olarak 40000-100000 tl arası,çekme karavan ise 15000-25000 tl arasındadır.
2- Motokaravan yapacağınız araç 5 yaşından küçükse yüklü bir ötv farkı ödersiniz,çekme karavanın hiçbir vergisi yoktur.
3- Motorkaravanların lastik, akü, yağ gibi amortisman gideri yüksektir, çekme karavanlarda yalnızca 2 lastik gideri olabilir.
4- Motorkaravanların her sene muayene,zorunlu mali mesuliyet sigortası zorunluluğu vardır (avrupada karavanınızı uzun süreli kullanmayacağınız zaman plakalarınızı semt karakoluna götürüp sigorta ve vergilerini dondurabilirsiniz.) çekme karavanlarda bunlar yok.
5- Motorkaravanlar çekme karavanlar gibi yol almak için başka bir araca ihtiyaç duymazlar.
6- Motorkaravanların yaşam alanları seyir halinde iken kullanılır, çekme karavanlar seyir halinde iken asla kullanılmazlar.
7- Motorkaravanların yakıt sarfiyatları normal sınırlar içindedir, çekme karavanları çeken araçlar yüzde 50 ye yakın daha fazla yakıt harcarlar.
8- Türkiye yeryüzü şekli itibarıyle çok fazla dağlık olduğundan çekme karavan oldukça zorlar.
9- Motorkaravanlar çekme karavanlara oranla daha hızlı seyrederler.
10- Motokaravanlar hafta sonu kaçamakları gibi kısa tatiller ve kısa konaklamalı uzun seyahatler için daha uygundur.
11- Çekme karavanlar uzun konaklamalı tatiller için daha uygundur.
12- Motorkaravanlar kamping ile gezilecek yerler arası ulaşım için vasıtaya ihtiyaç duyar ,çekme karavanlarda aracı karavandan ayırınca vasıtanız hazırdır.
13- Türkiyede hiç bir karavan üreticisinde standart motokaravan üretimi yoktur önce araca sonrada iç dizaynına karar verirsiniz minumum 1-2 ayda ancak teslim alırsınız, çekme karavan imalatcılarda hazır olarak bulunur.
14- Motorkaravanları evinizin önüne park edebilirsiniz, çekme karavanlarda park yeri bulmak daha zordur.
15- Motorkaravanlara genellikle kampinglerde tek ücret öderken çekme karavanlarda hem karavan hemde çekici için para ödersiniz.
16- Aynı boydaki çekme karavanlarda şöför mahali olmadığından daha geniş yaşam alanı vardır.
17- Seyir halinde ise çekme karavanlar hemen hemen otobüs boyutlarına ulaşır ki kullanması oldukca ustalık gerektirir.


Çekme Karavan –Motokaravan Kullanımın da davranış farklılıklarının etkisi
Sürekli olarak tartışılan ve tartışılmaya her zaman devam edilecek olan bu iki karavan türünün kullananları etkileyen davranış farklılıkları doğrultusunda birbirlerine ne kadar alternatiftir? İki karavan türünün ölçülebilen nümerik değerlerinin yanı sıra göz ardı edilen davranış farklılıklarının bir yaşam biçimine nasıl dönüşeceğine bir bakalım isterseniz…

*  Motokaravanlar hareket kolaylığı yönünden çekme karavanlardan açık ara farklıdır. Genellikle evinizin yakınında park yeri bulabileceğiniz bu araçlar ile her istediğiniz anda çok kısa bir ön hazırlığı takiben yola çıkabilirsiniz.Bu konuda eşlerin ve çocukların uzun uzun fikir ileri sürmelerine ,tartışmalarına gerek kalmamaktadır. Motokaravanla yola çıkmaya kısa sürede karar verilebilir.Aile hemencecik buz dolabınızda hazır olan yiyeceklerden bir hazırlık yaparak yola çıkabilecektir.

Motokaravanlar da yatırılan paranın geri dönüşümü, aracı sık kullanmakla mümkün olabilmektedir.Bu rantabilite duygusu motokaravan a bağlanılan paranın büyüklüğü ile orantılı olarak tüm aile bireylerine yayılmıştır ve hemen her fırsatta bir yerlere gitme konusunda aile içinde genel bir eğilim söz konusudur.Uzun tatillerin değerlendirilmesinde ise tatilin uzunluğu ile gidilecek yolun uzunluğu motokaravan lar da paralellik gösterir.Ayrıca motokaravanlarda kamp dışı konaklama daha kolay yapılabildiğinden birim tatil süresinde daha çok yer görmek mümkün olabilmektedir.

Sonuç olarak motokaravanlara bağlanan paranın yüksekliği insanları bu aracı daha fazla kullanmaya yöneltmektedir.Bu yöneliş sonucunda da daha sık ve daha yoğun bir gezme ve daha yüksek bir kültür söz konusudur ve karavancılığı her yönden geliştiren de bu davranış biçimidir aslında. Motokaravan sahipleri, motokaravan üreticisine aktardıkları paranın yanı sıra bizleri dört gözle bekleyen kamping lerde önemli gelir sağlamaktadırlar.

*  Çekme karavanlar park yeri yönünden daha az şanslıdırlar. Ancak bu araçların daha baştan “az kullanılabilir bir araç” olduğu konusunda ki varsayım, çekme karavanları bir kamping de bırakmanın “normal sayıldığı” sonucunu doğurmaktadır.Bu “normallerin” yol açtığı bazı yapısal sonuçlara da bir bakalım.

Çekme karavanlar genellikle sadece yaz aylarında ve fazla yol yapmadan kullanılırlar ve bu gerçek doğrultusunda içlerinde 220 v. ev tipi buz dolabı, dörtlü ocak yada fırınlı ocak gibi ev tipi cihazlar bulunur. Genellikle duş tuvalet kabinleri yoktur ya da buralar depo olarak kullanılır. Karavanlar önlerinde kapalı ve büyük çadırları, yer yaygıları, hamaklar,dışarıya kurulan mutfaklar gibi gerekli olduğu zannedilen bir çok malzeme ile doldurulur ve kurulup sökülmesi en azından bir yada iki günü gerektirir.Böylelikle çekme karavanlar sahiplerinin davranış biçimleri doğrultusunda daha baştan gezi aracı olma özelliğini yitirirler ve sürekli olarak kampinglerde konaklamak zorunda bırakılırlar.

Avrupa yapısı karavanların ise aksesurları motokaravanlar gibidir ve Avrupalı karavancılar içlerinde fazla malzeme bulundurmadıkları için hareket serbestisine sahiptirler ve neredeyse motokaravan lar kadar gezebilmektedirler.

Diğer taraftan çekme karavanlara bağlanan paranın motokaravan a kıyasla azlığı insanlarda kullanma tembelliği yaratmakta ve bu davranış biçimi karavanları "sadece yaz aylarında kullanılabilir" araçlar durumuna düşürmektedir.

Sonuç olarak motokaravanlar ile çekme karavanların karşılaştırmasında, bir şekilde sahip olunan karavanların insan davranışlarını etkilediği gibi insan davranışlarının da seçilecek karavanın motokaravanmı çekme karavanmı karşılaştırmasını etkileyeceği şüphesizdir.

 

Çekme karavan mı yoksa motokaravan mı tercih etmeliyim?
Bu tercih öncelikle sizin tercih ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenir. İkisinin de birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Sahip olma maliyeti açısından çekme karavanların tartışılmaz bir üstünlüğü vardır. Çok küçük tear-drop ya da haftasonu karavanı türlerini saymazsak motokaravanlardan çok daha geniş ve konforludurlar. Motokaravanı günlük işlerinizde ve şehir içinde kullanamazsanız ikinci bir araç sahibi olmanız gerekir. Çekme karavanda ikinci bir araca ihtiyaç yoktur. Kamp alanında aracınızdan ayırarak aracınızı bağımsız olarak ulaşımda kullanabilirsiniz. Buna rağmen karavan çekmek tecrübe gerektirir, sürüş özellikleri hız ve manevra kabiliyeti açısından motokaravanlara göre çok kısıtlayıcıdır. Kamping dışı konaklamalara, haftasonu gezilerine ve sık yer değiştirilen uzun soluklu gezilere motokaravanlar kadar uygun değildirler.

Karavan çekebilmek ya da motokaravan kullanabilmek için ehliyetimi değiştirmem gerekir mi?
750 kg. altındaki çekme karavanları ve 3,5 ton altındaki motokaravanları B sınıfı ehliyetinizle çekebilir / kullanabilirsiniz.

Çeki demiri ruhsata işlenmeli mi? Aracıma çeki demiri taktırmanın prosedürü ve maliyeti nedir?
Karayolları ve trafik kanunlarına göre karavan ya da römork çekebilmek için aracınızda CE belgeli ve TÜV onaylı markaya ve modele uyumlu çeki demirinin bulunması ve ruhsatta "römork çekebilir" ibaresinin bulunması gerekmektedir. Marka ve modele uygun çeki demirinin taktırılması ve en uygun yönlendirme konusunda aracın teknik servisine danışılmalıdır. Çeki demirinin ruhsata işlenebilmesi için onaylı teknik tadilat projesi gereklidir. Proje hazırlamaya makine mühendisleri yetkilidir. Proje işlemleri için trafik müşavirlerinden yardım alınabilir. Proje onaylandıktan sonra muayene süresi dolmamış olsa bile muayeneye girilir ve sonrasında çeki demiri trafik belgesine işlenir.

Günümüz koşullarında bu işlemlerin ortalama maliyeti (çeki demiri ve taktırma maliyeti dahil) yaklaşık 750 TL. dır.

750 kg. ve üzeri çekme karavan için ayrı bir ruhsat çıkarmak zorunlu mudur? 
Karayolları ve Trafik kanunlarına göre 750 kg. üstü çekme karavaların çekicisi olan aracın plaka ve ruhsatına vizeli ayrı bir ruhsatının olması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ileride karavan ya da çekicisi olan araç ayrı ayrı satılmak istendiğinde karavanın vizesini çekicisinden ayırmak için karavanın tip onay belgesinin isteniyor olmasıdır.

750 kg. ve üzeri karavan çekebilmek için ehliyetimi değiştirmem gerekir mi?  Karayolları ve Trafik kanunlarına göre 750 kg. ve üzeri karavan çekebilmek için D sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekir.  28.04.1997 tarihinden önce alınmış E sınıfı ehliyetiniz varsa bununla da kullanabilirsiniz.

Trafikte seyir halinde iken karavanın içinde yolculuk yapılabilir mi?
Yasalara göre çekme karavanlarda seyir halinde iken yolcu taşınamaz. Can güvenliğimiz açısından tehlikeli bir davranıştır. Pratikteki yanlış uygulamaların aksine aslında bu durum motokaravanların yaşam bölümü için de geçerlidir. Motokaravanların yaşam bölümünde de ancak aracın yolcu taşıma kapasitesine uygun sayıda ve emniyet tertibatına sahip koltukların bulunması halinde yolcu taşınabilir.

Okunma 4611 kez Son Düzenlenme Ekim 07 2019

Sitede Ara

Popüler Videolar

Sıfırdan karavan yapımını merak edenler buraya! - Araç Hazırlığı - Elektrik - Isı Yalıtımı - Kaplama - Mutfak - Banyo...

Category: Karavan Yapımı
Views: 3

Karavan Yapımı: MALİYETLER

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Hipotermi Hakkında Bilgiler

Category: Serdar Kılıç
Views: 2

Serdar Kılıç: Ateş Nasıl Yakılır?

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Su İle Ateş Yakmanın 5 Yolu

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Karavan Yapımı: Ağaç Kaplama

Category: Karavan Yapımı
Views: 1