Thursday, August 6, 2020

İveco Karavan Yapımı Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(3 oy)

Karavan konusu ve özelliklede yapım aşamaları ülkemizde oldukça ilgi çeken bir konudur.

Karavan uygulamaları konusunda henüz avrupalıyı yakalamış değiliz, ve neyin nasıl yapılacağınıda pek kestiremiyoruz, konunun ilgi çeken tarafıda bu zaten.

Şimdi aracımdan bahsedeyim, bu bir iveco panelvan, 15.6 metreküp, ruhsatta kamyonet görünüyor, araç boyu 7 metre kullanım alanı boy 4.60, en 190, yükseklik 190, araç tamamen camsız, ilk iş plan çizildi ve camların yeri belirlendi, sürgü kapı kasilip 140 cm den 75 cm ye düşürülüyor, camların yeri açılmadan diğer işlere geçilemiyor, çünki ilk iş izoledir bunun yapılması için camların takılması gerekiyor.

Bittikten sonraki hali ise, 2 tekli ranza, 1 çiftli yatak toplam 4 kişilik, mutfak, klima, buzdolabı, uydu anten, elektrikli ve gazlı ocaklar, güneş paneli, duş wc. mikrodalga, 200 + 200 tatlı su şeklinde düşündük, hepsinin planı çizildi, araç içinde 90 ve 60 cm genişlikte iki koridor olacak. malzeme çeşitli kuturlarda marin kontradır.

Tüv meselesine gelince, bu konuda gerekli kişilerle irtibatı kurdum, sen dizaynını yap planı anlaşılır gibi çiz ve uygula, gaz ve elektrik standardına uy, gerisini hallederiz dediler, bende o doğrultuda birçok kişinin yaptığı gibi hareket etmekteyim, ha şimdi şirketlere neden yaptırmayı düşünmedin diyede sorabilirsin, valla işin doğrusu işçiliği ve uygulamayı pek beğenmedim, birçok kişinin aracında gıcırtılar, dolaplarda ayrılmalar, kopmalar oluyormuş.

Aytaçdizayn la görüştüm, henüz bana dönmediler, istediğim çerçevelerden biri budur, onlara biraz farklı geldi ama sonuçta buda burada yapılma.

Karavan yapımı-surgu-cam.jpg

Evet arkadaşlar ben kolları sıvadım, ve izoleyi sökmeye başladım, bundan sonraki iş cam yerlerinin açılması, bunun içinde bir iki yer buldum, önümüzdeki günlerde bol bol şehir dışı var.

Karavan yapımı-dscn2216.jpg

İzmirden henüz geldim, bazı edevatlar aldım, yarın araç içi tazzikli suyla yıkanacak, peşinden antipas atılacak ve izoleye başlayacağım, ama izole şimdilik kısmi olacak, çünki yan camlar henüz fabrikadan gelmedi. Bu arada 2 adet sunrof, bir çıkma 180 drece döner ve yatar koltuk, wc ve bazı küçük parçaları edindim.

Karavan yapımı-sunr.jpg

Karavan yapımı-tetf.jpg

Karavan yapımı-menf.jpg

Ustalara pek iş düşürmemeye gayret ediyorum, yorucu oluyor hemde çok, ama zevkli şimdilik. Evet neler yaptık, içi kenar köşe temizlendi, peşinden tazzikli su ile yıkandı, temiz gibi görünen araçtan bi dolu pislik çıktı. Ve küçük bir maskelemenin ardından antipas atıldı, aslında zeminede atılacaktı ama 2 litre antipas ancak ek yerleri ve punta kenarlarına yetti, zemine pütür öncesi rulo ile atacağım.

Karavan yapımı-yk3.jpg

Karavan yapımı-yk4.jpg

Ve sunroof'un siyah eloksal olan iç görünen kısımları bej renge boyandı.

Karavan yapımı-yk5.jpg

Karavan yapımı-yk6.jpg

Ve havalandırmaların yuvalarının açılması, bunlar iki adet öndeki büyük arkadaki küçük, öndekinin yuvasını açarken tavan taşımalarından birini kesmek zorunda kaldık.

Karavan yapımı-ca3.jpg

ve takılmış hali. tavan sacını zayıflattığımız için, çerçevenin her iki uzun kenarına, kirişten kirişe 30x20x1,5 profil atıldı, eğer bu profili atmazsak, esneyen tavan sacında zamanla çatlaklar oluşurdu, buda çürümenin ilk adımı zaten.

Karavan yapımı-ca4.jpg

şu sıralar araçta kullanacağımız WC yi modifiye ettim, " wc de modifiyemi olurmuş" demeyin, wc türü ekipmanlar şu anda tamamen avrupa imalatı fakat bizim wc kültürümüz onlara uymuyor, wc resimde görüldüğü gibi bişey, işinizi görüyorsunuz, altında maximum 21 litre bir depo var, dolduğu zaman depoyu ayırıp götürüp müsait bir yere döküyorsunuz. Tüm karavanlarda " dökme " kısmı aynıdır manuel yani, fakat biz biraz kılız ya, wc araç içinde sökülürmü, ya sağa sola damlarsa, sızarsa, kokarsa vs. bende wc yi içariyle tamamen bağımsız ve araç dışından sökülür takılır hale getirdim, ayrıca bu tür wc lerde tahret musluğu da yok, birde musluk ekledim,

Önce wc nin kilit mekanizması iptal edildi, sonra alt kasetin sökülüp takılabileceği gibi bir demir şase yapıldı, daha sonra bu şase banyo tabanına monte edildi, banyo ölçüleri 110x80 dir, wc, duş herşey bu alan içinde olacak.

devam

Karavan yapımı-dscn0068.jpg

devam

 

ve son hali, araç sol arkada 40X40 bir kapaktan kaset alınıp takılacak ve bu kısım tamamen dışarı ile izoledir, yani wc nin yarısı içeride yarısı dışarıda, banyo araç içine monte edildiğinde komple epoksi boya olacak,

Karavan yapımı-dscn0087.jpg

Ve tatlı su deposu yapımı, bu tür araçlarda 3 farklı depo olması gerekiyor, kullanma suyu, atık su ve içme suyu, wc deposu ayrıdır , wc sadece tatlı su deposuna bağlıdır, wc atıkları normal atık deposuna gitmez. tatlı ve atık su depo ölçüleri ise litre olarak birbiri ile aynı oranda olmalıdır, ben tatlı su depoyu 150 Lt olarak tasarladım, içme suyu ise isteğe bağlıdır ben 2 adet 19Lt hazır su bulundurmayı düşünüyorum, depo ile değil kendi ambalajları ile kullanılacak gibi..
Depolar spesyal ölçülerde olabilir, ama benim istediğim ölçü ve litrede depo bulamadığım için polietilen malzemeden yaptırmayı düşündüm, fakat yapılacak işin sağlamlığı " polietilen kaynak sisteminden dolayı " tartışılır ve fiyatınında pek makul olmaması dolayısıyla kendim yapmaya karar verdim, depom 10mm marin kontradan imal içi ve dışı polyester kaplama oluyor ve içinde enine ve boyuna bir sıra dalgakıran oluyor.

Karavan yapımı-dscn0100.jpg

Karavan yapımı-dscn0103-copy.jpg

Evet depomun son hali, fazla yakışıklı olmasada işimi fazlasıyla görecek.

Karavan yapımı-dscn0109-copy.jpg

Karavan yapımı-dscn0112-copy.jpg

güneş panellerinin takılması, 2 adet panel kullandım 135x2, 4lük profilden kasa yapıldı, 4 kulak ile tavana monte edildi.

Karavan yapımı-dscn0167-copy.jpg

Mutfak camı ve panellerin takılması

Karavan yapımı-dscn0177c.jpg

Tabana pütür atıldı, taban üzerine gelecek dikmeler ve destekler için ağaç karkas hazırlandı, bu karkas tabana mastik ile sabitlandi

Karavan yapımı-dscn0150c.jpg

Karkas üzerine 10mm polietilen sünger çekildi, ve üzerine marin kontra atıldı, taban kabaca bitti.

Karavan yapımı-dscn0154-copy.jpg

 

Karavan yapımı-dscn0156-copy.jpg

Elektrik kabloları için kanallar atıldı

Karavan yapımı-dscn0190c.jpg

Tavana ve yanlara, hem döşemeyi hemde dolap, dikme, raf vs karşılayacak destekler atıldı

Karavan yapımı-dscn0194c.jpg

Ve karkas aralarına naylon ile paketlenmiş hava geçirmez taş yünü plakalar yerleştirildi.

Karavan yapımı-dscn0294-copy.jpg

tavan kapatıldı,

Buzdolap kabini yapıldı, dolap havalandırma kanalları ve dolabın yerleşmiş hali.

Karavan yapımı-bk6.jpg

Karavan yapımı-bk8.jpg

Araç dışına deniz dönüşü ayak yıkama yahut duş için bir duş ilave edildi.

Karavan yapımı-dscn0321-copy.jpg

Sıcak su için aparat alındı, tabiki hermetik baca problem olacak, ama bu şekilde takılmayacak.

Karavan yapımı-sb2.jpg

Dikmelerin duvar bağlantısına bir örnek, köşeler aliminyum profil ile birleştirildi, ayrıca araya gıcırtı kesici olarak lastik fitil atıldı.

Karavan yapımı-dscn0460.jpg

Ve mutfak davlumvazı için elde aparat yapıldı.

Davlumbaz ağzı.

Karavan yapımı-dscn0308-copy.jpg

mutfak bölümü ayarlandı, tezgah ölçüleri 123x52

Karavan yapımı-dscn0525.jpg

Karavan yapımı-dscn0526.jpg

Ve oturma gurubu

Karavan yapımı-dscn0538c.jpg

Karavan yapımı-dscn0539c-copy.jpg

aracın son hali budur, araç arkasında 2 tekli ranza oluyor, ayrıca bu oturma gurubuda istenildiğinde yatak olabilecek, şuanki normal boy 170cm fakat sürücü kotuğu öne kaydırıldığında boy 205 cm oluyor,
Burada takıldığım nokta diğer karavanlardaki gibi koltukları 90 derecelik kontralardan değil, istenildiğinde açı verilebilen ( kaykılarak oturmak için ) aliminyum profilden yapmak istiyorum, ama yaşadığım yerdeki sanayi kıtlığı bu işi biraz uzatacak gibi.

Yarım kalan işe devam,
Wc yerine alıştırıldı.
koltuk mekanizmaları yapıldı.
Çekmeceler alıştırıldı

Karavan yapımı-dscn0566c.jpg

Karavan yapımı-dscn0723.jpg

koltuk mekanizmaları yerine alıştırıldı.

Karavan yapımı-dscn0771.jpg

Banyo havalandırma penceresi yapıldı ve katlanabilen lavabo yapımına başlandı.

Karavan yapımı-dscn0736.jpg

Araç dışına monte edilecek servis kapıları yapıldı, biri lpg tüpü ve su dolumu için, diğeri wc kasedini boşaltmak için.
ve yerlerine takıldı.

Banyo kabini monte edildi ve epoksi ile boyandı.

Karavan yapımı-dscn1121c.jpg

Lavabo bitti, boyandı yerine takıldı.

Karavan yapımı-dscn1124c.jpg

güneş panelleri ve regülatör montajlandı

Karavan yapımı-dscn1163c.jpg

üst ranza yapıldı

Karavan yapımı-dscn1134.jpg

Son halinin planı ve ruhsat değşti. artık karavan oldu.

Karavan yapımı-son-ekil.jpg_thumb.jpeg

araçta dışa takılan sürgülü camlar hariç diğer herşey kendi imalatımdır, camlar Bursa ama gene onlarıda ben taktım, Amerikada küçücük atölyelerde üretilen araçlar dünya markası olabiliyorsa neden olmasın deyip giriştim, ayrıca beni biraz cesaretlendirende bazı isim yapmış yerli karavan üreticilerinin mamullerini görmemdi, " bu iş piyasada kabul görüyorsa bende yaparım " demiştim.

Masrafa gelince, araç parasını saymıyorum çünki aracına ve modeline göre değişir, bu araçta yaklaşık 22.000 tl lik malzeme var. isteğe göre bu dahada artar yada azalır.

Sadece kullanma suyu olarak dışa bağımlıyım, elektrik ihtiyacını panellerim tam anlamıyla karşılayabilmekte, hatta 220v olan buz dolabım araç kullanılmadığı halde şu anda bile çalışıyor.

Araç haziran sonunda bitti ve biz temmuz sonu gibi gezilere başladık, o tarihten bu güne 3 büyük gezi yaptık, yaklaşık 12000 km yol yapmışız, Karadenizin tamamını, yaylaları dahil gezdik, fakat karadeniz öyle bir sezon gezmeyle bitecek gibi değil, Ege yi ve akdenizin bir bölümü ile gidebildiğimiz kadar İç anadoluyu gezdik.

Karavan denince bazılarının aklına uzun soluklu seyahetler gelebilir fakat bu tür aletler ile cuma akşamından pazartesi sabahına kadar olan hafta sonu tatilleri çok iyi değerlendirilebilir,
Örneğin İstanbulda oturan biri haftasonu 2 gecesini Maltepe sahillerinde denizin dibinde geçirebilir. bunun gibi.

Yapım aşaması tabiki buradaki gibi 3-5 foto ile bitecek gibi değil, fakat " DİĞER HOBİLER " başlığı altında bu kadar foto sanırım iyidir.

ve macera bitti.. son fotolar.

Karavan yapımı-dscn3845.jpg

Karavan yapımı-dscn3855c.jpg

Karavan yapımı-dscn3853c.jpg

Karavan yapımı-dscn3849.jpg

Karavan yapımı-dscn1909.jpg

Okunma 8295 kez Son Düzenlenme Aralık 21 2018

Sitede Ara

Popüler Videolar

Sıfırdan karavan yapımını merak edenler buraya! - Araç Hazırlığı - Elektrik - Isı Yalıtımı - Kaplama - Mutfak - Banyo...

Category: Karavan Yapımı
Views: 3

Karavan Yapımı: MALİYETLER

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Hipotermi Hakkında Bilgiler

Category: Serdar Kılıç
Views: 2

Serdar Kılıç: Ateş Nasıl Yakılır?

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Su İle Ateş Yakmanın 5 Yolu

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Karavan Yapımı: Ağaç Kaplama

Category: Karavan Yapımı
Views: 1