Tuesday, July 7, 2020

Volkswagen Karavan Yapımı Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

İmalat sırasında yapılacak işler yaklaşık sırayla şu şekilde ama tabi ki ustasına göre değişiklik gösterecektir.

1- Aracın paslı ve/veya paslanma ihtimali olan yerlerinin temizlenerek boyanması,

2- İç yerleşiminin projelendirilmesi,

3- Kendinden pencere yoksa, istenilen yerlere pencerelerin açılması,

4- Elektrik için gerekli ana kabloların yerleştirilmesi,

5- İç izolasyonunun yapılıp, duvar ve taban kaplamalarının yerleştirilmesi,

6- Temiz, gri ve siyah su depolarının yapılacağı yerlerin belirlenerek ölçülerinin alınması ve imalatı,

7- Mobilyaların ve bölmelerin imalatı ( mobilyaların imalatı yapılıyor ama montaj yapılmıyor ),

8- Duvarların ve tavanın kumaş, suni deri veya istenilen başka bir malzemeyle kaplanması,

9- Dolapların montajı ve gerekli yerlerinin kaplama yapılması,

10- Mutfak ve banyo ekipmanının yerlerine montajı,

11- Elektrik tesisatının tamamlanması,

12- Su tesisatının tamamlanması,

13- Koltuklar, tente vb yerlerine yerleştirilmesi.

Şimdi gelelim bizim karavanın yapım aşamasına...

1- Aracın paslı ve/veya paslanma ihtimali olan yerlerinin temizlenerek boyanması
Aslında arabayı alırken aklımızda boyatmak yoktu. Ama sağında solunda ufak tefek, çizik ve ezikler vardı ve onları yaptırmamız gerekiyordu. Sonra birden hazır bunları yaptırırken rengini de biraz değiştirsek mi dedik.Neler yapıldı? Ezik ve çizik yerlerin boyası kaldırılarak ileride paslanma olmasın diye temizlendi, macun çekildi ve komple beyaza boyandı. Sonra alt etek kısımları bizim VW servisinden aldığımız, onların orjinal renk tonunda kırmızıya boyandı.2- İç yerleşiminin projelendirilmesi
Piyasada mevcut orta boy motokaravanların neredeyse hepsi aynı yerleşim şekline sahip. Ayrıca VW T5 yani bizim arabanın modelindekilerin de içinde duş ve wc ya hiç yok, ya da portatif kasetli tuvalet ve duş şeklinde var. İki tane içinde duş olan model gördük, birisi çok karanlık, yatağı açınca tuvalete gitmenin neredeyse imkansız olduğu bir modeldi, diğeri ise gerçekten bir mucite ait, duş kullanılmadığı zaman katlanarak üstü tezgah haline geliyor ama tuvalete gitme ihtiyacınız olduğunda bayağı bir ön hazırlık yapıp üstünü boşaltmak vb gerkiyordu.


Karavancının da bu konuda çok fikri olmayınca iş başa düştü. İhtiyacımız olduğunu düşündüğümüz herşeyi de araca sığdırmayı başardık. Hatta çizimde olmayan bir mikrodalga fırın bile konuldu sonradan.

Yukarıda görülen resimde ortadaki dolaplı kısım ölçüler doğrudan araç üzerinden değil de VW web sitesinden alınarak kullanıldığı ve malzemenin kalınlıkları nedeniyle dolap için anlamlı bir yer kalmadığından iptal edildi. Ama geri kalan herşey yerli yerinde. Sol arka taraftaki oturma grubunun üst kapağı öne doğru kaydırıldığında açılarak yatak oluyor. Sağ tarafta şöför koltuğunun arkasında görülen kapı ise duş ve tuvalet alanı. Biraz küçük belki ama Vw Caddy ile gezerken, özellikle de kışa denk geldiğinden, eksikliği nedeniyle bizi en çok kısıtlayan şey tuvaletti. Yani olmazsa olmazımızdı.


Yukarıdaki resim ise aracın mutfak kısmı çizimleri. Tabi ki burada da evdeki hesaba uymayan birşey var. Buzdolabı düşündüğümüzden daha geniş oldu ve tuvaletin bir kısmı da tam karşısına geldiğinden kapısı açılamadı. Biz de buzdolabını çeyrek tur çevirdik, artık kapısı yolcu koltuğuna doğru açılıyor. Orada açılır bir tezgah olacaktı aslında, ondan feragat ettik ama oldu. Başka bir çözüm de buzdolabını biraz daha küçüğüyle değiştirmek olabilirdi. Ama bizim aldığımızın içinde buzluk kısmı da olduğundan ve uzun yolculuklar için ihtiyacımız olacağını düşünerek bu çözümü uygulamadık.Az daha unutuyordum, koltuklar yatak olacak demiştim ya, biz Caddy ile yolculuk yaparken yaşadığımız sorunlara burada çözüm getirmek istediğimizden, aynı sistemi kullanmadık. Çünkü çoklu minderlerden oluşan yataklar gece altınızda kayıyor ve sabah yarınız tahta zemin üstünde uyanabiliyorsunuz. Yatağımız bütün veya en fazla iki parça olsun istedik, buna da çözüm çekyat mantığını kullanmaktan geldi. Masayı yatak olarak kullanmadık. Mekanizmalı çözümlerdeki ayak gereksiz alan kaplayacaktı. 4-5 ay önce şimdilerde bununan ortadan katlanan ayaktan da bulamamıştık ve biz de koltuğa bu çözümü bulduk. Koltuğun üstü döşemecide komple kapalatılacak ve açıldığında tek parça yatak olacak. Ayak ucuna gelen kısım da karşıdaki tekli kolduk ile birleşip 110 x 210 yatak olacak.

3- Kendinden pencere yoksa, istenilen yerlere pencerelerin açılması
Bizim aracımız panelvan olduğu için arka  kapının haricinde pencere yoktu. Biz de iç alanın ferah ve aydınlık olmasını istediğimiz için iki pencere açtırmaya karar verdik. Zaten VW Caddy ile yaptığımız üç aylık yolculuk sonunda benim geceleri biraz panik olmam sebebiyle de pencere gerekiyor. En ufak bir tıkırtı gelse dışarıdan hemen kulakları dikip sesin kaynağını öğrenmeye çalışıyorum.

Bu nedenle pencerelerin birini sol arkaya geceleri yatak olacak oturma grubunun hemen yanına kondurduk. Böylece orada oturup keyif yaparken dışarıyı görebilecek, penceremizi açıp temiz hava alabileceğiz, ayrıca gece de ben burnumu dayayıp dışarıyı kontrol edebileceğim.

İkinci pencereyi ise sürgülü kapıya açtırdık. Böylece soğuk havalarda kapıyı açmadan yemek yaparken koku ve buharın dışarı çıkmasını sağlayabileceğiz. Sıcak havalarda da diğer camla karşılıklı açarak havalandırma sağlayabileceğiz. Ayrıca geceleri kalkarak da olsa arabanın sağ yanını da görmek lazım. Tabi kapıyı açmadan önce dışarıyı görebilmek de bonus! Her ne kadar kabasını keserken bizim becerikli ustalarımız yamuk yumuk kesseler de, merak etmeyin sonradan gerçekten maharetli marangozumuz sayesinde görünmüyor bunlar.Biz ilk başta pencerelere dışarıya doğru açılan karavan camları taktırma konusunda çok kararlıydık. Çünkü çok sevimli görünüyorlar ve daha fazla ferahlık sağlıyorlar, ayrıca dışarı doğru açıldıklarından yağmurda içeri su girmeden romantik bir ortamda kahve keyfi yapma olanağı sağlıyorlar. Ama sonra biraz düşününce, aracımızın dışarıdan ben karavanım diye bağırmasını çok da istemeyip sonra da karavan camı taktırmanın mantıksızlığını fark ettik. Hala gönlüm o camlarda olsa da mecburen sürgülü cama geçiş yaptık. Ama gene de minibüs camı gibi olanlardan değil de, Ankara’da bir karavancıdan orjinale yakın Transportera uyumlu camları aldık. Benim içime sindi, güzel olduğunu düşünüyorum.

4- Elektrik için gerekli ana kabloların yerleştirilmesi
Camlardan sonra sıra geldi elektrik kablolarının çekilmesine. Bu bayağı ciddi bir iş. İnsan ilk önce ne kablosu diye düşünebiliyor ama o kadar çok kablo ve elektrik işi var ki aracın içinde. Biz de biraz ekstra şeyler istedik. Çünkü kamp alanları haricinde doğa da konaklamayı seviyoruz ve o zamanlarda elektriksiz kalmak istemiyoruz. Bir de Caddy için aldığımız esnek güneş panelini de değerlendirelim diye düşündük. Aslında aynısından bir tane daha almayı planlamıştık ama bizim karavancı ben hallederim siz merak etmeyin derken piyasa da 24 Volt esnek güneş paneli kalmadı. İthalatçı firma da bir daha seneye anca gelir deyince kaldık tek panele ancak ikincisinin yerini ayırdık inşallah gelir de takabiliriz zira özellikle kış aylarındaki güneş görme zamanıyla güneşten akülerimiz zor dolar.Caddy için aldığımız iki adet jel akü güneş panellerinden doldurulabilir, ama 24 volt olduğu için bittiklerinde araçtan desteklenemeyince, ilave olarak sadece araç çalıştığında dolabilecek bir jel akü ve invertör daha aldık. E tabi aracın aküsünü araç çalışmadığında da bitirmesin diye bir de akü ayırıcısı gerekti bu durumda. Bir de denk gelirse aküleri dışarıdan doldurabilmek için için sistemi ayarlamak gerekiyor.

İki adet Invertör neden gerekli ki, neden bu kadar masraf diyenler için açıklayalım;

12V ile çalışan 2400 Watt tam sinüs Akıllı invertör yok. Neden akıllı inverter derseniz ise karavan parklarına hiç gitmek istemesek de zorunlu durumlarda akülerimizi dışarıdan doldurmak için ya bir redresör ihtiyacımız vardı yada akıllı invertör. Invertörün akıllısı, güç kullanımına öncelikler getirebiliyor. Yani Önce PV panelleri, onların gücü yetmezse  aküleri, onlarda yetemezse şebeke elektriğini kullan şeklinde bir sıralama yapıp buna göre çalışmasını isteyebiliyorsunuz. İyi de dağda tepede şebekeyi nereden bulacağız?  2000 Watt lık Aksa nın Invertör Jeneratörleri var Benzinle tek silindirli bir motorla çalışıyor içinde kabaca bir alternator, 12V elektrik üretiyor bunu Invertör devresine gönderip 220V AC ye çeviriyor. Bunlar küçük ve 25kg civarlarında ama bizim karavan zaten minicik,  çok yerimiz yok. Biz de bunun yerine Transporterin alternatörü ne güne duruyor onu kullanırız, yolda giderken zaten çalışıyor sonuçta dedik. Hah işte akıllının akülerinin yetmediği durumda imdada 2000Watt lık Turuncu Inverter yetişip  güç gereksinimini karşılıyor, güç ile iş bitince de aküleri doldurmaya geçiyor. Akıllı invertörün ayarlarındaki amperaj ile, ki bunu 30A olarak ayarladık ( bunun Invertör tarafındaki karşılığı iki katından biraz fazla), gece yolculuk da yapmadığımıza göre aracın kendisi de zaten kendi akülerini ve yedek aküyü doldurmak dışında  fazla bir şey çekmiyor, kalan 70 Amper bunu fazlasıyla karşılar diye umuyoruz.

Bize göre yaz sıcaklarında araçtaki çalışmaması sorun oluşturacak tek cihaz buzdolabı. Biz de bu nedenle onun beslemesini hem 12 hem de 24 volttan olacak şekilde tasarladık. 2 Fazlı 1-0-2 pako şalter işimizi gördü. Yoldayken 12V, güneş varken 24V dan çalıştırabiliyoruz. Aslında tasarladığımız sistemde buzdolabının 220V luk orijinal motorunun olması da sorun çıkarmayacaktı. Zamanlama hatası oldu ve buzdolabı 12/24 de dönüştükten sonra ikinci invertör kesinleşti ve alındı, tekrar eski haline döndürmek istemedik biz de. Peki bu kadar akü neleri destekliyor derseniz. Buzdolabı, su için hidrofor, tuvalet, tavan lambaları, dolap içi aydınlatmalar, okuma lambaları, vebasto ve ızgaralı bir mikrodalga fırın. Tabi ki gerektiğinde kullanmak üzere bilgisayarlar, saç kurutma makinası, kahve makinası vb için prizler, telefon şarjları için duvara monte usb prizler, çakmak soketleri. Tahmini yerleri belli olan bütün bu priz, lamba ve elektrik düğmeleri için net olmasada yaklaşık kablolarının yalıtım ve iç döşemeler yapılmaya başlamadan çekilmesi gerekiyor. Az daha unutuyordum bir de temiz su ve pis su için kontrol göstergeleri olması gerekiyor. Onlara da tabi ki kablolar lazım.Kısaca aracın her yerinde elektrik kabloları geziyor.

5- İç izolasyonunun yapılıp, duvar ve taban kaplamalarının yerleştirilmesi
Karavan içinde yaz kış yaşayabileceğimiz ve içindeyken de aynı evimizde olduğu gibi dış hava şartlarından etkilenmek istemediğimiz bir ortam. Bunun içinde iyi bir izolasyon yapılması gerekiyor. Dışarıda kar yağarken, içeride çalıştıracağınız bir ısıtıcıyla hemen ısınsın, ya da dışarısı sıcaktan bunalırken, klimanızı açtığınızda içerisi soğusun ama kapatınca da hemen ısınmasın isteriz. Bunun için döşeme ve kaplamaları yapmadan önce, duvar boşluklarının, tabanda hava akımını sağlayan oluklarla, taban döşemeleri arasının iyi bir izolasyon malzemesiyle doldurulması gerekir.Biz de duvar, tavan ve taban boşluklarını folyolu cam yünüyle kaplattırdık. Aslında cam yününün içeride oluşan nem nedeniyle rutubet yapma ihtimali oluyormuş ama, bu tür araçlarda, içerisi bu kadar girintili çıkıntılıyken en uygunu bu oldu. Belki köpük olabilirdi ama hem maliyeti çok, hem de çok profesyonel imlatçılar bulmamız gerekirdi, onu da nerede buluruz bilemiyorum.  Cam yünü kaplamaların üzerine de su kontrası ile kaplama yapıldı. “Su kontrası ne?” derseniz aslında tekneler için üretilmiş birkaç kattan oluşan bir nevi kontraplak, ama katlar birbirine reçine veya benzeri bir malzemeyle yapıştırıldığından suya dayanıklı hale geliyor ve aynı kalınlıktaki diğer malzemelere göre daha hafif kalıyor. Ayrıca bir avantajı da  yavaş yavaş alıştırılarak eğilip, bükülüp şekil de verilebilen bir ürün olması. O nedenle karavan ve tekne imalatçılarının vazgeçilmezi.Biz de duvarları daha sonra kumaşla kaplatmayı planladığımızdan altına su kontrası yaptırmayı uygun bulduk.

6- Temiz, gri ve siyah su depolarının yapılacağı yerlerin belirlenerek ölçülerinin alınması ve imalatı,

Aslında duvar kaplamalarıyla eş zamanlı giden bir iş de su depolarının yapılması. Su depoları karavan ve teknelerde renklerle ifade ediliyor. Üç çeşit su deposu bulunuyor.

Beyaz ; içine temiz kullanım suyunun konulduğu depo,

Gri ; mutfak giderine bağlanan oranın atıklarının toplandığı  depo,

Siyah ; tuvalet ve banyo atık sularının toplandığı depo.

Bu depolar araçta en çok yer kaplayan bölümler. İçine koysan bir dert, dışına alsan başka bir dert.Bütün araçların alt taraflarında karoserin aralarında boşluklar oluyormuş. İşte bizim karavana da projeye göre mutfak ve tuvaletin geleceği yerlerin tam altlarında kalan bölümlere ölçülerine uygun olarak iki su deposu yapıldı. Her ikisi de 50’şer lt kapasiteli, toplamda 100 lt kirli su kapasitemiz var. Ama en büyük problem temiz su deposunun yeriydi. Homy zaten minicik bir karavan olacak, içeride her yer ona göre planlanmış, su deposu çok yer kaplar. Arka koltuğun altına mı yapsak, mutfak dolabını iptal edip oraya mı koysak gibi bir sürü fikirden sonra, aklımıza stepne boşluğu geldi. Transporterlarda stepne aracın arka alt tarafında, dışarıda bulunuyor. Orası da epey bir alan. Karavancımız epey bir mırın kırın ettikten sonra (çünkü içeriye yapmak çok daha kolay) mecburen kabul etti. 120 lt lik özel imalat su deposu oraya monte edildi. Stepne de arazi araçlarında olduğu gibi arka kapının üstüne yerleşti. Biz Homy’nin dışarıdan çok fazla delik deşik edilmesini istemediğimizden, su doldurma kısmını içeriye aldık. Hemen bagaj kapağını açıp doldurabiliyoruz. Pis su depolarının boşaltılaması ise çoğu karavancının yaptığı gibi, bir sokak mazgalı bulup boşaltma şeklinde olacak mecburen.

7- Mobilyaların ve bölmelerin imalatı ( mobilyaların imalatı yapılıyor ama montaj yapılmıyor )
İşte oh mobilyalar başlıyor araba bitecek artık diye düşündüğümüz, aslında kabuslarımızın başladığından habersiz olduğumuz zaman geldi. “Benim iki günlük işim var mobilyalarla abla !” İzmir’de birinden bu sözü duyarsanız bilin ki iyi ihtimal iki hafta, kötü ihtimal beş aylık işi vardır. Bizimki kötü ihtimaldi.Efendim karavana mobilya yapmak öyle kolay ve basit bir iş değilmiş maalesef. Biz ilk usta dört ay sonra neredeyse hiçbir şey yapmadan gidip, yerine adam gibi bir usta gelip işimizi yapmaya başlayınca fark ettik durumu. Bir kere arabanın içi evimizin içinde olduğu gibi köşeli ve düz değil, düz olmayan yerlerde de heryerde eşit boy ve şekilde değil. Bu nedenle her bir dolabın yan duvarının yapımı için önce bir karton kalıp çıkıyor, buna göre ahşap kesiliyor, yerine konduğunda bir kerede yerine takılırsa çok şanslısınız, ama genelde kenarlarının duvarlara sıfır yapışması için tekrar tekrar düzeltmeler yapılıyor, ki buna bilenler ahşabın alıştırılması diyorlarmış.

Bizim mobilyalarımıza bir usta başlayıp, daha iyi olan diğer usta bitirdiğinden muhteşem olmadılar, ama Murat usta elinden geleni yapmaya çalıştı konforumuz için. Bazen bizim aklımıza gelmeyen detaylara bile dikkat etti. Mobilyaların ana iskeletleri bittikten sonra, hepsi tekrar aracın dışına alındı. Neden mi ?Çünkü duvar ve tavan kaplamaları yapılacakmış !!

 8- Duvarların ve tavanın kumaş, suni deri veya istenilen başka bir malzemeyle kaplanması

 

Ben mobilyaları yaparlarken arada kalan boşluklar kumaş kaplanacak sanmıştım, bilmiyorum belki de eski usta öyle planlıyordu. Ama Murat Usta komple boşalttı arabayı, hava tutup bütün arabanın içini tozdan arındırdı. Sonra makinayla yapıştırıcı püskürtüp , tavan ve duvarları kumaşla, tekerlek üstlerini kendisinin yumoş adını verdiği pofidik bir malzemeyle kapladı. Böyle söylerken çok kolaymış gibi dursa da gerçekten ustalık isteyen bir iş bu. Öyle ki başka bir iş için başka bir karavancıya götürdüğümüzde aracı, “Murat Usta mı yaptı onun gibi yapan yok, biz pvc kaplıyoruz” bile dediler. Neden? Diyorsunuz. “Kumaş, ahşap alıştırırken yırtılıyor.” Cevabını alıyorsunuz. Valla o sizin beceriksizliğiniz demek lazım ancak biraz ayıp evet ancak buradan yazabiliyorum yoksa çatlarız. 

 

Biz tavanı ve duvarları birbiriyle uyumlu ama birbirinden farklı iki kumaşla kaplattık. Dolaplar ve duş kapısı kaplamasında  flok kullanıldı. Gene duş içinde ıslak zemine uygun, seramik görünümlü bir pvc kaplama kullandık. Tabana hafif bir parke aldık ama usta bu olmaz ses yapar deyince, parke görünümlü pvc kullanıldı. Koltuklarda da ortama uyumlu farklı iki renk kadife kaplama kullanıldı. Genel olarak açık renkler tercih ettik ki zaten küçük olan “evciğimiz” biraz daha ferah görünsün.

9- Dolapların montajı ve gerekli yerlerinin kaplama yapılması
Evet duvar, tavan ve taban döşemelerinin kaplamaları da bittiğine göre artık mobilyaların da yerlerine konma zamanı geldi demek ki. Ama bu da bir çeşit ev dedik diye ev gibi koy geçle olmuyor maalesef. Hepsi yerlerine monte ediliyor ki araç yol alırken sallanmasın. Hem de o kadar sağlam yapılıyor ki siz bir çukura girip çıktığınızda veya kasisden geçtiğinizde tabaklarınızla beraber dolaplarınızı da yerde bulmayın. Dolapları montaj ederken Murat Usta bir de üst dolapların bir kısmına duvarlarla bütünlük sağlasın ve olası kafayı buraya çarpmalarda en azından kanamalı yaralanmalar olmasın diye flok kaplamalar yapıp bize sürpriz yapmış..Biz baştan kilitli kapaklar düşünmüştük, yolda kapaklar açılıp içleri dökülmesin diye. Ama ucuzları çok kötü oluyor diye kullananlar tarafından ikaz edildik. Pahalılarına da değmez diye düşündük. Sonra zaten pistonlu kollar alınacaktı içine, onları kaliteli alalım dedik. Böylece sertlik derecesi ayarlanabilir pistonlarla, dolap kapaklarının gayet güzel ve yolda giderken açılmadan gitmesini sağlayabildik. Baktık olmuyor çekmece ve dolaplar için manyetik kilitler var mıknatıs anahtarı yaklaştırınca açılıyor. Bunlardan yapıştırır devam ederiz. Dolap montajlarında, bir şekilde dışarıda görünür kalan vida uçlarına da yerine göre bant veya metal kaplamalarla görselleri düzeltildi.

Mutfak tezgahı konusunda karavan imalatçımız mdf den yapalım, kenarına metal bant geçelim teklifinde bulundu ama biz bunu çok çirkin bulduk ve masif ahşap olsun istedik. Tezgah girintili çıkıntılı olacağı için de çok düzgün bir kesim yapılması gerekiyordu. Karavancı ben ne almaya ne kesmeye uğraşamam deyince iş gene başa düştü.
Masif ahşap tabakalar çok pahalı, bize de zaten 1/4 gibi birşey lazım ama herkes biz parça satmayız diyor. Araya araya sonunda bir yerde kalmış yarımdan küçük ama bizim istediğimizden büyük bir parça bulduk. Kesimi bittikten sonra da cilaya gönderilip, hem parladı hem de leke tutması engellendi.Unutmadan, eğer pencereye içten monte perde istiyorsanız, duvar kaplamaları bitip, mobilyalar montaj edilmeden önce bir ara yaptırmanız gerekiyor. Bizim sadece yan cama yapılabildi. Aslında arka cam ve kapı camına da istiyordum ama aracımızın yapısı müsade etmedi. Hem perde, hem sineklik olarak aynı yere monte edilebilmesi bence çok kullanışlı. Biz İzmir’de yapan yer de bulamadık ama sağolsun bir perdeci fotoğrafları görünce sanırım bunun iyi bir pazar olacağına karar verip, uğraştı ve yaptı. Bu perdeyle birlikte tavan camı ( heki ) ye de bir sineklik yapıldı.

10- Mutfak ve banyo ekipmanının yerlerine montajıBiz mutfak ekipmanlarımız biraz kaliteli olsun istedik. Zaten küçücük bir tezgahı mutfak olarak kullanacağız, onu en efektif şekilde kullanmanın yollarına bakalım bari. Tekne ve karavanlar için hazırlanan ocak evye kombinasyonlarından istedik ama kapaklarının çift açılır olması konusunda ısrarlıydım ben. Çünkü bulaşık yıkarken ocağın kapağını kapatıp istifleme alanı olarak, yemek yaparken de evyenin kapağını kapatarak doğrama ve hazırlama alanı olarak kullanmak istiyordum. Ama ben alacağım siz bırakın diyen karavancımız bizi oyalarken, tam da karavan ve tekne imalat mevsimi olduğundan, piyasada olan birkaç tane de bitti. Kalanlar çok pahalıydı kıyamadık. Tek kapaklı olanı da biz kesinlikle istemedik. Neyse sonunda kapaklı ve bataryası içinde tek bir evye ve gene kapaklı çiftli bir ocak bulmayı başardık ayırdığımız bütçenin biraz üstüne de olsa. Ocağı bu şekilde almak önemli, ev tipi olanların üst ızgaraları yolda giderken çok ses yapıyor. O nedenle yola çıkarken bir şekilde sabitlenmeleri gerekiyor.

Belki de böylesi daha iyi bile oldu, hareket imkanı da oldu yerleştirirken. Fotoğrafta görüldüğü gibi tam aynı hizaya yapmadık ocak ve evyeyi. Tuvalet konusuna gelince, karavanlarda kullanmak için birkaç çeşit tuvalet seçeneği mevcut. Bir kere kasetli, depolu, kompozit veya portatif tuvaletler benim bildiğim çeşitler ve önce bunlardan birine karar vermek gerekiyor. Portatif tuvaletler depo veya tuvalet koyma alanı olmayanların kullanabilecekleri, karavanın bir köşesinde saklayabilecekleri bir çözüm. Bizim hiç düşünmediğimiz bir seçenek. Kasetli tuvaletlerde atıklar takılıp çıkartılabilir depolarda saklanıyor, çıkartıp taşıyıp boşaltıp temizliyorsunuz. Bunu da aracın dışından çıkartmak lazım. Bizim projemiz için yeri de uygun değildi zaten,  kullanışlı görünmesine rağmen Türkiye’de boşaltma yerleri çok da yaygın olmadığından, benzinlik vb gibi yerlerde boşaltmaya götürmenin sorun yaratacağını düşündüğümüzden bunu da eledik. Kompozit tuvaletler aslında en çevreci çözümler, atıkları bir süre bekletip, dönüştürüp doğaya uygun hale getirip atıyorsunuz. Ama bu bizim için hem çok maliyetli (çünkü yurtdışından özel getirtmek gerekiyor) hem de aracımız için fazla yer kaplayan bir  sistem olacaktı.

Sonuç olarak depolu tuvalete en baştan karar vermiştik zaten. Depolu tuvaletin de birkaç çeşidi var. Elektrikli ve manuel pompalı benim bildiklerim. Bunlarda bir bıçaklı macerator yardımıyla atıklar parçalanarak depolanıyor ve atık ve kokunun da içeri gelmesi engelleniyor. Bu parçalama işini elektrikli veya el pompası yardımıyla yapabiliyorsunuz. Biz biraz daha pahalı da olsa sürekli uğraşmak istemediğimizden elektrikliyi tercih ettik. Karavanlarda genelde yer sorunu yaşandığından herkesin yaptığı gibi biz de minik bir duş teknesi, ve onun da içine tuvaleti yerleştirdik.

11- Elektrik tesisatının tamamlanması
Elektrik tesisatının son aşaması, mobilya montajı birlikte yürütülen bir işlem. Duvar kaplanıyor, üstüne dolap içi ledler ve lambalar takılıyor, üstüne dolap monte edilip onun da bir kenarına açma kapama düğmeleri takılıyor. Gene tavan ve duvarlar kaplanıyor sonra lambalar, prizler, elektrik düğmeleri yerleştiriliyor. Ledler çok az elektrik çektiğinden Halûk biraz bonkör davranmış aydınlatma konusunda. Tavanda 4 tane lamba, dolap içlerinde ledler, yatağın başına gelecek kısımlarda okuma lambaları, mutfak üstü ve dolap altında ayrıca led aydınlatmalar. Bir de bu kadar sıkışıklığın içinde, dolabın birinden feragat ettik ve minik, ızgaralı bir mikrodalga bile yerleştirdik. Acil durumlarda kullanmak için.Ama tabi yaptılar da oldu mu? Hayır ! İlk önce araç temizliği sırasında buzdolabını, hem 12 hem 24 voltla seçmeli olarak kullanmamızı sağlayan pako şalterde aşırı ısınma fark ettik, öyle ki el yakacak derecede. Şalteri düzgün bağlamamışlar. Meğerse bağlantıların değil montajın hatasıymış ısınma, çünkü kontak vidalarının kablo bağlanmasa bile sıkılması gerekiyormuş. Sonra baktık dışarıdan elektrik beslemesi yapmıyor akıllı Invertörümüz. Aa meğerse invertörün içine montaj sırasında parça düşürmüşler arıza yapmış o da. Teknik servis kullanım hatası dedi bir de ona ödeme yapıldı. Sonuçta  Halûk ben kendim bağlayacağım bunları deyip, bütün sistemi elden geçirip iki gün uğraştı ama içimiz rahat artık. Her şey istediğimiz gibi oldu. Kapı önüne elektrikli, kayar bir basamak yapıldı ama kapıyı elektrikli yaptırmadık. Çok detay, çok arıza çıkartır ve yeter bu kadar maliyet diyerek.Bir de göstergeleri unutmayalım, depoların doluluğunu gösteren üç gösterge, ısıtıcının göstergesi, aracın aküsü, 12V yedek akü ve 24V luk güneş panellerinin göstergeleri de ön kabinin üstünde kalan duvarın dış kısmına yerleştirildi.

12- Su tesisatının tamamlanması
Bu aslında en kolay iş. Çünkü zaten herşey hazır. Temiz su deposundan mobilyalar yerleşmeden önce borular gerekli yerlere döşendi. Pis su depolarının giriş kısımları zaten projeye göre tam atık alanlarının altına yapıldı. Sadece ara bağlantıların yapılması gerekiyor. Ama en iyi anladığı iş tesisat olan karavancımız onları da hatalı yapmış maalesef. Tuvaletten giden su (neyse ki temiz suyla deneme yaparken fark edildi !! ) basınçla küçük bir miktarı duş teknesi giderinden  geri geliyor. Yapılması gereken araya bir çek-valf koymak ama düşünememiş !! Aklınızda olsun hem kokunun hem de atık suyun geri gelmemesi için çek-valf mantıklı çözüm.  Mutfak lavabosunun altına konulan minik hidrofor, duş, tuvalet ve mutfak için ihtiyaç olan suyu temiz su deposundan aktarma için yeterli oluyor. Zaten elektrik tesisatı yapılırken elektriği de çekilmiş sadece bağlantıyı bekliyor o da. Ama off !!! Nasıl insanlarla bitirdik bir bilseniz bu karavanı. Aaa unutmadan bağlantılara teflon sarmazsanız borular su akıtıyor !! Hidrofor su çekmeye çalışırken bu boşluklardan hava da çektiğinden hem gürültülü çalışıyor hem de çeşmelerden su akarken hava yapıp heryere sıçrıyor. Adam tesisatçıyım deyip bunu bile yapmamış.Biz yerimiz olmadığından bir şofben koyamadık ki bence en büyük eksiği bu şu anda. Ama çok soğuklarda ya eski usül ocakta ısıtıp kullanacağız ya da bir icat ta burada yapacağız artık ??  Yazın zaten dert değil. Aslında biraz daha yerimiz olsaydı çok güzel incecik şofbenler de vardı. Artık bir sonraki versiyona. Bu arada tuvalet ve duş bölümümüz de o kadar minik ki el yıkama için bir lavabo sığdıramadık, ama sevgili kocam buna dahiyane bir çözüm buldu ??!! Tam lavabonun kenarına gelen yere  tuvaletin içine su akıtacak şekilde duş tutucu koydu ve işte bize bir el yıkama yeri ??

13- Koltuklar, tente vb yerlerine yerleştirilmesi
Herşey bittikten sonra, aracın döşemeden gelen ön koltukları yerlerine yerleştirildi. Normalde transporterlarda çift kişilik yolcu koltuğu oluyor, onu söktürmüştük biz acil durumlarda öne geçiş olsun diye. Onun yerine geriye de dönebilen tekli bir koltuk bağlandı. Yatak kısımlarına bağımsız minderler olmasın oynuyor demiştik ama döşemeci beceremedi mecburen bağımsız ama cırtlı minderler oldu. Neyse çıkartılıp yıkanabilir bari ne yapalım. Tente konusuna gelince, işte o tam bir kabus. Tente alıcam diye bizden iki ayrı sefer para isteyip sonra onları başka yerlere harcadım diyen karavancı, sonunda bizi param yok diye tentesiz bıraktı. Acısı bir şekilde çıkartılacak ama şimdilik tentemiz yok. Kasetli tenteler aşırı pahalı, diğerleri içimize sinmiyor. Uygun birşey bulursak alacağız.

14- Temizlik
Arabayı leş gibi kirli bir şekilde aldık. Duvar, tavan ve koltukları halı şampuanıyla, diğer kısımları malum ev hali temizliği şeklinde bitirdim.  Ama yola çıkmadan bir de motor bakımlarını yaptırıp, lastikleri kontrol ettirsek iyi olacak. Yaz bitti ama ne yapalım kısmet böyleymiş deyip biz de kış gezmelerine çıkacağız artık.

Okunma 7604 kez Son Düzenlenme Aralık 26 2018

Sitede Ara

Popüler Videolar

Sıfırdan karavan yapımını merak edenler buraya! - Araç Hazırlığı - Elektrik - Isı Yalıtımı - Kaplama - Mutfak - Banyo...

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Karavan Yapımı: MALİYETLER

Category: Karavan Yapımı
Views: 2

Hipotermi Hakkında Bilgiler

Category: Serdar Kılıç
Views: 2

Serdar Kılıç: Ateş Nasıl Yakılır?

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Su İle Ateş Yakmanın 5 Yolu

Category: Hayatı İdame
Views: 1

Karavan Yapımı: Ağaç Kaplama

Category: Karavan Yapımı
Views: 1