Wednesday, February 26, 2020

Motosikletli Kamp Hazırlıkları Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Kamp yapmak çok büyük keyif olsa da aslında en güzel ve keyiflisi kamplı sürüş öncesinde belki haftalar öncesinde başlıyan hazırlık bölümüdür .

Çünkü hazırlık bölümünde her anınızı saat ve saat ,gün ve gün düşünmeniz nelere ihtiyaçlarınız olabilceğinizi düşünerek ve temin ederek geçirceksinizdir.Buda daha yola çıkmamıış olmanıza rağmen sizi heyecanlandırmaya yetecektir. Biz buna kısaca ROTA KARTI çıkartmak diyoruz. Rota Kartı planı oldukca kapsamlı bir örnek olup extrem spor yapanların çok daha kolay anlayacagı gerekçeler ile en üst seviyede ve riski yüksek sürüşler düşünülerek hazırlanmış bir Rota Kartı çalışma örnegidir. Elbete iki günük bir haftasonu Kampı yapmayı planlıyor iseniz bu Rota Kartı planını daha sade haliyle kullanacaksınız.

Kamplı sürüşler yaparak Rota Kartı çıkartmaktaki tecrübenizi her seferinde daha ileri seviye taşırsınız; çünkü ne olursa olsun tecrübeyle sabitir ki daima birseyler hep eksik kalır ve bir sonraki Kamplı Sürüşte o eksikleri tamamlasanız da başka eksikler oldugnun hep farkına varırsınız.  Rota kartı hazırlarken ,gidilcek yer hakkında geniş kapsamlı araştırma yaparsınız ,nerde kamp atılır,nereler gezilir,yöresel yemeklerden ,iklim ve hava koşullarına ,yolun kalitesine kadar her detayı dergilerden ve wepten yada o bölgeye gitmiş başka kişilerle baglantıya geçerek  araştır ve derlersiniz. Bu da çok keyifli bir süreçtir .

Rota Kartını bu anlamda üç ana başlıkta toplamakta fayda vardır, Teknik Ekipman bölümü ,Hedef Bölge Bilgileri,İletişim bilgileri bunları biraz açaçak olursak;

-Hedef Bölge Bilgileri: Bu bölümde gidilcek yerin Rotası ve alternatif rotaları haritalar ile belirlenir ve üzerinde çalışılır Harita etap etap gerekirse bölümlere ayrılır ve detaylandırılır. Gidilcek bölgedeki insanların geçim kaynaklarından ,sosyal, ekonomik,etnik ve dini  durum araştırması dahil bu bölümde yer alır .Hatta  gidilen bölgeye göre  saglık için gerekli  Aşılar vb. bilgiler bu bölümde bulunur. "Özelikle Yurtdışı seyahatlerde önemli bir bölümdür". Hedef Bölge hakkında olası kamp yerleri ,vadiler ,geçitler ,kanyonlar su kaynakları ,civardaki yerleşim bilgileri "köyler gibi"  vb bilgiler yer alır.

-İletişim Bilgileri: Rota kartında mutlak suretle Kişişel iletişim bilgileri ve yörede iletişim kurulabilcek kişiler varsa bu kişileirn bilgileri ile hastane-servis -güvenlik birimlerinin iletişim bilgileri bu bölümde yer alır. Rota Kartı 'nın bir çıktı örnegi seyahate gelmeyen birine teslim edilerek yapılcak sürüş ve aktivite hakkında detaylı bilgi "yanınızdaki malzemelerin listesi , acil durumlarda uyguliyacapınız planlar " bu sayede güvenceye alınmış olacaktır.

-Teknik Ekipman Bölümü: Cadır-Mat-Uyku Tulumu ve Kamp ekipmanları başta olmak üzere Kamp alanında ve bölgesinde kulancağnız tüm malzemelerin listelendigi bölümdür. Kendi içinde bir kaç bölüme ayırabilirsiniz:  1-Kamp Malzemeleri, 2-Motosiklet Malzemeleri, 3-Kişişel Malzemeler, 4-İlk Yardım Malzemeleri, 5-Tekonojik Malzemeler ve yan ekipmanları.

1-Kamp Malzemeleri:

Yanınızda mutlak olması gerekenler vardır.

  A-Çadır : Cadırınızı ne kadar üst limitlerde laırsanız o kadar fazla etkinlikte ve o kadar fazla süreli kullanım ve konfor ve güvenlik saglar.Aldıgınız cadır MİGROS vb. noktalrdan alınan bir Cadır ise ilk yağmur ve ilk soğuk hava tecrübenizde bolca küfür edeceginiz garantidir. Aldıgınız Cadır Dagcılık firmalarından alınan 4 mevsim en kötüsü 3 mevsim cift katmanlı modelelrden olmaldır.Tercihen cift kapılı ve bagajlı bölümler tercih edilmelidr.BAGAJ denen bölüm Cadırınızın içinde koruma altında olan ve canta ve kamp malzemelerinizi fırtına vb dış etkenlerdne güvenle korumaya yarayan bölümdür.  Cadırınızı alırken ne kadar siddetli yağışa dayandıgı etiketinde yazmaktadır. Ayrıca Cadır profosyoneldikce hafilfliyecek ve buna karşın daha sağlam malzemelerden yapılmış olacaktır. Böyle bir cadırın fiyatı yaklaşık 250-400 Euro arasında degişlmekte olup Çift kişilk cadırları içermektedir. Kamp Cadırları özelkle Dagcılıkta kullanılan Cadırlar iki kişilikten fazla olmazlar. Bizimde almamaız gereken Bu özeliklerde olan Cift Kişiik Cadırlar olmalıdır SALEVA gibi dagcılık ve kamp malazeleri üzerine uzamanlaşmış firmaların malzemeleri tercih edilmeli.

   B-Uyku Tulumu: Bu da aynı şekilde Dagcılık malzemesi satan firmalardan alınmalıdır ve ne kadar yüksek derecelere dayanabilen böylece Konfor seviyesi yüksek olan Uyku Tulumu alınırsa o kadar iyidir. Kesinlikle Migros vb. yerlerde satılan Uyku Tulumları alınmamalı.  Uyku tulumları özeliklerine göre fiyat ve performansları degişmektedir. Ve en az cadır kadar önemlidir.Ve kampın vaz geçilmez ekipmanlarından biridir. Kötü bir uyku tulumunda terliyeblir yada herkez mışıl mışıl uyurken tirtirtiriyeblirsiniz. Unutmayın dağda çok dil 450 metre yükseklikte bile geceleri serin olmaktadır. Bizde zaten bunaltan yaz gecelerinden kaçmak için gitmiyormuyuz kampa o halde Uykulumunuzda buna göre olmalı .Şunu bilmelisinizki iyi bir uyku tulumunda evinizden daha keyifli bir uyku çekersiniz.

   C-Mat: Uyku tulumun altına serilen ve yaklaşık 20 mm yüksekliginde kaguçuk yada köpük gibi malzemeden yapılmış olan ve sizi yerden gelen soğuga karşı koruyan ve yerdeki tümseklik vb rahatsızlıklardan koruyacak malzemedir kesinlikle gerekldir aksi taktirde hiç keyifli bir akşam geçirmezsiniz .MAT lar da bir diger seceneginiz HAVALI MAT denen modelerdri bunlar daha soguk ikilimlerde daha büyük konfor sunarlar .Ama sakın Deniz Yatagı vs diye düşünmeyin alakası yok.Bazı bilmeiyen arkadaslar kamplara Deniz Yatakları gelir ve aksam genelde donarak geceyi geçiri yada terliyerek..Siz siz olun ya HAVALI MAT yada normal MAT alın ve klaınlıgı en az 20 MM oldugundan emin olun. Mat sayesinde ayrıca ateş başında yere sererek gökyüzündeki yıldızları syredebilir Hava düzgünse Cadır dışnda Uyku Tulumunuzda uyuyabilir yada yemek masası olarkta kulanablirsiniz.

   D-Diğer başlıca Kamp Malzemeleri: Çöp Poseti, Biçak, Çakı, Harita, Kap Kacak, Kamp tüpü ve ocagı, Çatal Kaşık, Kibrit ve çakmak, iP, Fener ve pilleri, Temizlik malzemeleri, Pusula, İlk Yardım çantası, Su artıtma filitresi en önemli temel Kamp malzemeleridir diyebiliriz ve bu listeye yapılcak olan kamp ve süreye baglı olarak malzemeler eklenebilir.

2-Motosiklet Malzemeleri

Elbette tüm uzun yol sürüşlerinde yanımızda olması gereken ve özelikle Kamplı sürüşlerde yanımızda bulunmasını istiyeceğimiz bazı malzemeler bulunmakta. Kamp Malzemeleri gibi bunları da nasıl kullanacağınızı öncesinde bir serviste tecrübe etmek son derece faydalı olacaktır.  Bu listeyi de yapacagınız faaliyet ve sürüşün uzunluğu ile dogru orantılı olarak geliştirebilir yeni eklemeler yapablir yada bir miktar azaltma yapablirsiniz.

-Lastik patlamasına karşı tamir spreyi "Bu sprey sayesinde en yakın benzinliğe kadar yada lastikci'ye kadar gidilebilir". Eger lastiğiniz Samplanelli dilse daha iyi o zaman bir lastik tamir kiti sayesinde problemi çözebilirsiniz .
-Buji -Hava ffilitresi ve Akü kutusu gibi noktaları sökebilcek anaktar kiti.Bu Kitler gerekirse Lastik sökümü bile yapacak şekilde çogaltılablir ve tam bir set oluşturulabilir.
-Yedek Buji ve Buji Kaplosu
-Yedek İçlastik
-Yük taşımak için yedek bagaj lastikleri
-Yedek far ve stop lanbası
-Harleylerde uzun yol sürüşlerinde ve 80 bin ve 5 yılı geçmiş Kayışlarda;Kayış kopma ihtimaline karşı Tamir kiti.Bir kez lazım olur ve çok işe yarar.
-Yedek Gaz ve debriyaj teli .

3-Kişisel Malzemeler

Kaç günlükve hangi hava koşullarında süreceginizi dikkate alarak buradaki malzemeleri belirlemelisiniz.  azın yapacagınız bir kaç günlük bir sürüşte ise bu listeyi munkün oldukca kısa tutmakta fayda var.  Yedek çorap, Yedek Tisörtler, Bir polar tisort, Yedek Eldiven çogu kez yeterli olacaktır.

4- İlk Yardım Malzemeleri

Motorunuzda mutlak bir ilk yardım çantası bulunmalı, bu çantada kişişel olarak almak zorunda oldugunuz ilaçlar varsa bu ilaçların mutlak bulunması gerekmektedir.  Ayrıca yara bandı -Gazlı bez-Turnike için gerekli malzemeler ile askı gibi önemli ekipmanlar standart bir ilk yardım çantaşında zaten bulunmaktadır bunlarıda gerektiginde nasıl kullanılması gerektiginin ögrenilmesi son derece faydalı olacaktır. İlk yardım çantasında ; Böcek sokmalarına karşı anti alerji ilaçları-ağrı kesiciler -mide bulantı ilacı-Mide yanmasına karşı ilaç- Ateş düşürücü-Geniş etkili bir antibiyotik bulunması faydalı olacaktır.

5-Teknolojik Malzemeler ve Ekipmanları

Artık günümüzde pek çok gezimizde bizimle birlikte olmazsa olmazların başında gelen Cep telofonlarımız , Kameralar, Fotograf Makineleri ,Tablet bilgisayarlar gibi tekonolojik ekipmanlarımız da bizimle birlkte gelmekte.Bunlara Navigasyon ve GPS gibi ekipmanlar da zaman zaman eklenmekte.  Dolayısı ile bu makinelerimizi hem emniyete almak hem de sarj ünitelerini almak zorundayız. Tercihen birbiriyle uyumlu sarj unitelerini eleyerek en az şekilde ekipman ve aktarma kablosu ile yola çıkmak yer açısından ve olası karışıklıklar ile ugraşma derdinden bizi kurtaracaktır. Bu ekipmanların sarjlarının bitmemesi için özelikle güneşli günlerde yapılan sürüşlerde "SOLAR" sarj ekipmanları sayesinde güç kesintisi sorunu çözebilirsiniz. Ayırca yedek piller ile kesintisiz güç kaynaklarına sahip olablirsiniz. Mola noktalarında bu yedek pilleri sarj ederek gerektiginde hızlı çözüme kavuşmuş olursunuz .

Okunma 310 kez Son Düzenlenme Aralık 15 2018