Tuesday, February 25, 2020

Motosikletli Kamp Dikkat Edilecek Hususlar Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Motosikletle kamp yaparken dikkat etmeniz gereken genel hususlara bir bakalım.

Kamp malzemelerinizi motorunuza yüklemeleden önce düz bir alanda yere serip tek tek kontrol etmek ve listelemekte fayda vardır. Böylece geride bir sey unutmadığınızdan emin olabilirsiniz.

Motorunuzua malzemeleri yüklemeden önce büyük boy çöp posetiyle çantanızın içini izole ederseniz en sıkı yağmurda dahi malzemelerinizin kuru kalmasını garantilersiniz.

Motorunuza malzemeleri yüklerken ağır olan ve kamp alanında kullanılacak olan en son malzemeleri en altta ve motora yakın şekilde yüklenirse motorunuz daha dengeli olacaktır.

Yükleme yaparken motorunzun arka tekerinin hizasında kalacak sekilde agır yükle yüklememeye çalışılması sürüş konforu ve güvenligi için çok önemlidir. Aksi taktirde virajlarda özelikle arka teker hizasının dışında kalan yük sebebiyle makineniz kontrol dışı yatışlar yapacaktır. Bu da sizi zorliyacaktır. 

Motorunuza daha fazla yük sabitlemek için mümkünse cantaların üzerinde yükleme yapmak için kanca yerleri ya da baglama alanları olacak sekilde modifiye yapmanız normalde yük konmayan çanta kapaklarının da yük taşımak için uygun hale gelmesine saglıyacaktır ve ciddi bir yer kazanımı yapmanıza sebep olacaktır.

TOP CASE dedigimiz çantalara münkün oldugunca hafif ama ilk anda ulaşmak istiyeceginiz malzemeleri koymakta fayda vardır; yagmurluk ve İlk Yardım Malzemesi ve Elektronik ekipman malzemeleri gibi..... 

Motorunuzu yüklemek için ve yanınızda yedekleri de olamak üzere bagaj lastiklerinden bir iki çift kadar  olmalı ve en son olarak tüm yüklemeyi yaptıktan sonra motırunuz üzerindeki kamp malzemelerinizin saglamlıgını ve stabilligini mutlak kontrol etmelisiniz. Motorunuzu dik konuma getirerek tekrar kontrol ediniz; çünkü yatay vaziyette yapılan yüklem sonucu yükler"sağ" tarafa kaymış şekilde konumlanmış olabilir. 

Kamp atacağınız alanı daha önceden bilmiyorsanız gün batımından önce gidip gün ısıgı varken cadır alanı ve kamp atesinin yakılacagı yeri ve tuvalet noktalarını belirlemek çok faydalı olacaktır. Kamp alanında su kaynakları varsa bunlardan faydalanarak su rezervesi yapmak karanlıkta su kaynagına gitme zorunlugunu ortadan kaldırır . Gece uyurken yanınızda mutlak bir matara su bulunsun. Kesin gece susarsınız.

Kamp ateşinin cadır ve konaklama alanına çok yakın olmaması önemlidir. Ayrıca yatmadan önce ateş söndürülmelidir eger başında biri kalmıyacaksa....

Kamp alanında mutlak suretle tüm çöpler toplanmalı ve yanımızda getirdigimiz çöp poseti ile geri götürülmelidir.  

Kamp alanında ve bölgesinde gereksiz riskler alınmamalı gerekli ekipman ve tecrübe yoksa kaya tırmanışı ya da şelale inişi gibi etkinlikler kesinlikle yapılmamalı. Keyif yapmak için geldiniz; kolunuzu bacagınız kıracak olursanız bu hiç keyifli olmiyacaktır.  

Kamp atılan alanda dere yatağı varsa bu alana çok yakın kurulmamalı; dağlarda yağan bir yağmur sizin kamp alanınızda yağmasa bile dere yatagının bir anda taşmasına sebep olabilir.  

Motorunuzu kamp alanında park ederken ayaklığın altına düz bir taş koyun; çünkü genelde toprak çöker ve sabah geldiginizde Motorunuzu devrilmiş olarak bulabilirsiniz.

Kamp ateşi için çiftcilerin bağ bahçe gibi alanlarını yaban domuzu gibi hayvanlardan korumak için yaptıkları agaç citleri asla sökmeyiniz ve yakacak olarak kullanmayınız. Arazide bolca yakacak odun bulacagınız garantidir. 

Dere vb su kaynaklarında su içerken mutlak arıtma yapınız; en kötü ihtimal kaynatıp o şekilde içiniz. Kaynak sularında bunu yapmanıza gerek yoktur.

Kamp alanında bilmediginiz hiç bir bitki ve meyveyi yemeyiniz. Mantarlardan özelikle uzak durunuz .

Kamp alanında günübirlik yürüyüşler yapabilirsiniz ve oldukca keyifidir.

En az bir kez kamplı sürüşe gidin ve doğa ile içiçe olmanın huzurunu ve keyfini yaşaşyın geri döndügünüzde yeni kamplı sürüşler için rota hazırlarken kendiniz bulacaksınız.

Keyifli sürüşler.

Okunma 355 kez Son Düzenlenme Aralık 15 2018
Bu kategorideki diğerleri: « Motosikletli Kamp Hazırlıkları